actiune in pretentii

Discutii privind procedura civila
Post Reply
august

actiune in pretentii

Post by august » 19 Oct 2005, 12:03

buna!
Am o problema, mai bine zis o speta si am nevoie de ajutorrrrr!
La data de 31.03.2005 instanta de recurs a dispus restituirea unui imobilul catre mostenitorii fostului proprietar X, Y, Z ; la acea data (31.03.2005) imobilul in litigiul era in proprietatea SC A SA, societate care a inchiriat imobilul pe perioada 01.01.2005-01.01.2007 catre SC B SRL;
la data de 31.05.2005 X, Y, Z au investit cu formula executorie Decizia civila pronuntata de instanta de recurs si ulterior au comunicat-o cu SC A SA, ulterior, la data de 30.06.2005 s-a procedat la predarea imobilului catre X,Y, Z;
La 14.10.2005, X,Y,Z, formuleaza actiune in pretentii impotriva SC A SA, solicitand sa li se restituie chiria platita de SC BSRL catre SC A SA in lunile aprilie, mai ,iunie, pe motiv ca a fost incasata cu titlu de plata nedatorata art.993-995 Cod civil.
Actiunea nu a fost timbrata fiind considerata Scutita de taxa judiciara de timbru in temeiul art.15 lit r din Legea nr.146/1997;
Problemele mele:
1.Au X,Y,Z calitate procesuala activa in acest litigiu atata vreme cat nu ei au facut plata ci SC B SRL;
2.Poate fi scutita de taxa de timbru actiune in pretentii in sensul art.15 lit r din Legea nr.146/1997;
3. Decizia civila produce efecte de la data pronuntarii ei sau de la data investirii cu formula executorie?
4.Acest litigiu nu poate fi calificat ca o actiune comerciala avand in vedere ca una din parti este societate comerciala?

Va multumesc!

norocel

Post by norocel » 06 Nov 2005, 10:45

1. Actiunea este gresit motivata in drept.
In realitatea, X, Y si Z, au dreptul la acea chirie incasata de societatea parata, nu pentru ca s-ar fi facut o plata nedatorata si pentru ca fructele civile, li se cuvin in calitate de proprietari (vezi art. 483 Cod civil)
Aceste fructe li se cuvin de la data la care societatea a devenit posesor de rea credinta, adica, cel mai tarziu la data introducerii cererii de restituire a imobilului (art.485-486 Cod civil).
Instanta va trebui sa puna in discutia partilor calificarea corecta a cererii de chemare in judecata (art. 84 si 129 alin. 4 Cod pr. civ).


2. Cererea este considerata ca fiind accesorie cererii de restituire si chiar daca se introduce pe cale principala, practica este in sensul scutirii de taxa de timbru.

3. Depinde la ce efecte te referi.

4. Aceste litigii sunt considerate civile, mai putin cazurile in care sediul comerciantului este intr-un astfel de spatiu.

august

Post by august » 07 Nov 2005, 09:04

Multumesc pentru raspuns, dar eu sunt SC A SA si nu vreau sa-i restitui fructele civile de la data introducerii cererii de restituire (2002),mai ales ca nu s-a cerut acest lucru.
In ceea ce priveste efectele Deciziei in situatia in care eu nu am cunoscut continutul ei (nu mi s-a comunicat, s-a pronuntat in recurs), care este momentul de la care mi se poate cere respectarea ei?

sechmet

Post by sechmet » 07 Nov 2005, 09:10

La ce ai fost obligat prin decizie fara sa fi fost obligat si prin sentinta?

august

Post by august » 08 Nov 2005, 09:01

Prin Sentinta nu am fost obligat la nimic pentru ca am castigat (in prima instanta si in apel), am pierdut in recurs deci prin Decizie am fost obligat la restituirea imobilului si la plata cheltuielilor de judecata.

sechmet

Post by sechmet » 09 Nov 2005, 08:18

In acest caz obligatia ta s-a nascut la data pronuntarii deciziei.

august

Post by august » 09 Nov 2005, 11:14

Chiar daca nu mi-a fost comunicata?
Eu credeam ca obligatia s-a nascut la data la am luat cunostinta de continutul ei, acest aspect nu are relevanta?

nicuvar

Post by nicuvar » 09 Nov 2005, 12:08

august wrote:Chiar daca nu mi-a fost comunicata?
Nu ti se mai comunica decizia:
ART. 266
(1) Hotararea se va face in doua exemplare originale, din care unul se ataseaza la dosarul cauzei, iar celalalt se va depune, spre conservare, la dosarul de hotarari al instantei.
(2) Pentru judecatorii, presedintele va putea incuviinta ca in locul celui de-al doilea exemplar al sentintei sa se treaca intr-un registru dispozitivul ei, semnat de judecatorul si grefierul care au luat parte la judecata.*)
(3) Hotararea se va comunica partilor, in copie, in cazul cand aceasta este necesara pentru curgerea termenului de exercitare a apelului sau recursului.

august

Post by august » 09 Nov 2005, 12:58

stiu ca nu se comunica Decizia, dar vreau sa stiu care este momentul de la care se presupune ca ii cunosc continutul

sechmet

Post by sechmet » 09 Nov 2005, 15:00

Dispozitivul, singurul care te intereseaza, il stii la data pronuntarii.

august

Post by august » 09 Nov 2005, 15:07

Multumesc!
Eu speram ca pot sa invoc faptul ca am luat la cunostinta continutul dispozitivului aia dupa vreo 2 luni(adica dupa ce a fost investit si mi-a fost comunicat de cealalta parte)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests