ordonanta presidentiala

Discutii privind procedura civila
miri

ordonanta presidentiala

Post by miri » 09 Jun 2009, 13:54

Reclamantul solicita instantei:sa dispuna ca si copropietarul sa nu mai aiba acces in imobil motivat de faptul ca:
-acesta l-ar fi dat afara din propietate
-are plangeri penale ce dovedesc caracterul reclacitrant(nu exista solutionari definitive)
-facturile de utilitati sunt pe numele reclamantului si exista posibilitatea ca paratul sa faca consumuri mari pe care sa nu le achite.
Mentionez ca pe rol nu exista un proces de partajare,ci unul de anulare a testamentului.
Reclamantul solicita ca in cazul in care instanta nu va dispune interzicerea accesului pe propietate a paratului,sa dispuna sigilarea propietatii.
Cum sa dovedesc inadmisibilitatea acestei actiunii?
Vulpacris(proceduristul recunoscut),Razmanucu ,help :( 8O

observer

Post by observer » 09 Jun 2009, 15:27

Sa nu mai aba acces pana cand? Sa sigileze proprietatea pana cand? Unde ar fi vremelnicia ca de urgenta ma indoiesc ?

vulpacris

Post by vulpacris » 09 Jun 2009, 18:52

:oops:
in primul rand va rog, fara calificative, eu aici doar imi spun parerea, nu sunt recunoscut sub nici o forma de catre nimeni, si nici nu doresc asa ceva.

Ca raspuns.
Din cate imi aduc aminte de speta, nici dvs. nu aveti domiciliul in imobilul respectiv.
Cel mai simplu si, pentru a face dovada bunei credinte a dvs., inaintea instantei de judecata care trebuie sa dispuna in actiunea de anulare a testamentului, prin intampinare aderati la cererea reclamantului ca imobilul sa fie sigilat pana la data solutionarii definitive a actiunii de anulare a testamentului.
Asa veti provoca mai multi nervi si veti acumula si bile albe.

:cafea:

miri

Post by miri » 09 Jun 2009, 20:49

Interdictia precum si sigilarea sa fie dispusa pana la solutionarea unui proces pe cala civila de anulare a unui testament.

miri

Post by miri » 09 Jun 2009, 20:57

@vulpacris:nu sunt calificative ci constatari ca urmare a raspunsurilordate de dvs.pe forum :floare:
Ordonanata presidentiala a fost inaintata la o alta judecatorie (unde este imobilul)nu la judecatoria unde se judeca fondul pe anularea testamentului,in acest caz ce trebuie sa fac?

razman

Re: ordonanta presidentiala

Post by razman » 09 Jun 2009, 22:20

miri wrote: Reclamantul solicita instantei:sa dispuna ca si copropietarul sa nu mai aiba acces in imobil motivat de faptul ca:
-acesta l-ar fi dat afara din propietate
-are plangeri penale ce dovedesc caracterul reclacitrant(nu exista solutionari definitive)
-facturile de utilitati sunt pe numele reclamantului si exista posibilitatea ca paratul sa faca consumuri mari pe care sa nu le achite.
Miricel,paguba iminenta prevazuta de art.581, presupune ca ea, desi inca nu sa produs ea se va produce cu siguranta, daca nu se schimba ceva, or in cazul nostru nu sa demonstrat prin nimic aceasta iminenta producere a unei pagube.
La fel cu dreptul ce s ar putea pagubi. Ce drept i se pagubeste?
Eu zic ca i inadmisibila pe fata lipsa fiind conditiile, daca vrei sa te complici. Daca nu, vezi ca ce a zis vulpe e valabil si la instanta care solutioneaza ordonanta.

miri

Post by miri » 10 Jun 2009, 06:53

Deci cel mai oportun pt.mine e s-a solicit instantei ca imobilul sa se sigileze?

razman

Post by razman » 10 Jun 2009, 07:45

Parerea mea miricel este ca cererea pe cale de ordonanta pe motivele ce le ai aratat ii va fi respinsa nedemonstrand conditiile impuse de lege pentru a o obtine.
Adica chestia asta se cere pt ceva grav si cert de genul ca tipu e dilau sparge geamurile,rupe, da foc, vinde tigla de pe casa, etc astfel ca daca nu se ia masura exista un risc real ca in cazul in care i se atribuie imobilul sa nu mai pata avea ce lua, sau ca bunul sa sufere grave deteriorari si nu presupuneri de genul daca va canta la trompeta la 12 noaptea si nu pot dormi, daca va bea cafea si va folosi resoul electric astfel incat sa cansume curent, daca va face dus toata ziua si voi plati apa multa,daca si cu parca se plimbau in barca, atata timp cat poate sa si faca o subcontorizare sau rezilierea contractului cu furnizorii de utilitati daca sunt pe numele lui si nu sa cara sigilarea imobilului.
Ce o zis vulpe este ceva de genul ca daca tot nu stai acolo lasa sa sigileze ce sa ti bati capu cu alt proces, termene, avocat etc si.... onorata instanta drept o dovada a bunei noastre credinte noi nu ne opunem, sau, daca vrei ca o varianta alternativa ...lasam la aprecierea onoratei daca masura ceruta de reclamant se impune, sau nu, a fi luata.

miri

Post by miri » 12 Jun 2009, 13:48

Nu inteleg,deci ordonanta presidentiala este supusa recursului OK.
Daca aceasta s-a adus la indeplinire,impotriva executarii se poate face contestatie?Adica cum? :?:

razman

Post by razman » 12 Jun 2009, 14:18

In 5 zile de la pronuntare, daca i cu citare, daca nu,5 de la comunicare.
Suspendarea executarii se poate cere in recurs si se poate acorda de onorata numa cu plata unei cautiuni.

miri

Post by miri » 12 Jun 2009, 14:37

Azi am avut recursul si reclamantul a cerut casarea hotararii de executare,omitand sa aduca la cunostiinta instantei ca executarea(inventariere bunuri) s-a executat.asta inseamna ca nu mai are posibilitatea sa conteste executarea?(deci ma lasa in pace?)

vulpacris

Post by vulpacris » 12 Jun 2009, 16:12

Si nu ati fost acolo sa-i dati actele de executare judelui !? :roll:

Ca parca asa ramasese stabilit.

:cafea:

miri

Post by miri » 12 Jun 2009, 20:52

@vulpacris:traiti,fusei si si dadui,dar nu se pronuntara
Serios am ramas perplexa ca si-au angajat un alt aparator,care ne-a facut varza pe langa subiect,adica ne-a balacarit,dar..a omis sa aduca la cunostiinta instantei ca hotararea a fost dusa la indeplinire prin executare.
Acum sunt curioasa ce au decis in recurs,pt.ca v-am spus ne-au facut varza,in sensul ca a declarat multe ineptii referitoare la procesul de pe rol.
legat de testament.
Luni am termen pt.cealalta ordonanta si am emotii,nici macar acum dupa mult ajutor( :floare: cui m-a ajutat),nu stiu cum sa fac intampinarea sa nu scriu vreo tampenie in defavoarea noastra(familie mare..remuneratie mica...)asta pe langa faptul ca pacatul orgoliului imi da tarcoale,sa cer sigilare...sa nu cer :?:

vulpacris

Post by vulpacris » 12 Jun 2009, 22:10

Pai, ce intampinare !!!??? :roll:

Ca-ti ziseram si eu si razman :cafea: , asta este:
"Onorata instanta drept o dovada a bunei noastre credinte noi nu ne opunem, sau, daca vrei ca o varianta alternativa ...lasam la aprecierea onoratei daca masura ceruta de reclamant se impune, sau nu, a fi luata."

Sau o faci in varianta combinata, ca sa dea mai bine in pagina :-D
"Judecatoria ...
Dosar nr...
Termen ....

Domnule Presedinte,

Subsemnata/ul ....., in calitate de parat in acest dosar, in termen legal, in temeiul art. 115 c.pr.civ., formulez

INTAMPINARE

la cererea introductiva de instanta, invederand onoratei instante urmatoarele:

"Onorata instanta drept o dovada a bunei noastre credinte noi nu ne opunem, avand in vedere si cele invederate de catre reclamanti, si dorim sa lasam la aprecierea onoratei instante daca masura ceruta de reclamant se impune, sau nu, a fi luata."

temei legal art 115 Cod procedura civila

semnatura

Domnului Presedinte al Judecatoriei ...."

Si o scrieti cu caractere de 14 cu font verdana sa fie mai plina pagina.

:cafea:

P.S. :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

razman

Post by razman » 12 Jun 2009, 22:19

miri wrote: ...asta pe langa faptul ca pacatul orgoliului imi da tarcoale,sa cer sigilare...sa nu cer :?:
Pricepusi acuma vulpe? de ce nu i bine cu verdana de 14
Na ca luai si ,,accentnn de pe forum
:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests