Reziliere contract

Discutii privind procedura civila
Post Reply
dani_key

Reziliere contract

Post by dani_key » 10 Jul 2009, 21:41

Buna ziua. Ma iertati daca am postat subiectul. Va rog daca ma puneti ajuta cu cateva pareri. Lucrez la o firma de accesorii incaltaminte si avem un contract de prestari servicii cu o firma de internet. Pretul abonamentului lunar fiind de 200 euro, am hotarat sa incercam sa reziliem contractul cu firma respectiva pe cale amiabila. Cum ei nu aproba rezilierea, am hotarat sa ii chemam in instanta. Credeti ca am avea vreo sansa? Care credeti ca ar fi pasii pentru o reziliere in favoarea noastra? Precizez ca in contractul incheiat nu avem trecuta nici o clauza de reziliere. Contractul expira in 2010, fiind incheiat pe o perioada de 2 ani. Astept parerile d-voastra.

Va multumesc!!

observer

Post by observer » 10 Jul 2009, 22:04

Ne-ar ajuta sa vedem cam ce contine contractul. Ca asa nu prea sunt motive de reziliere in alb ca sa ma exprim asa.

Da la 200 de euro internetul pe luna ti-au tras fir direct din satelit?

dani_key

Post by dani_key » 11 Jul 2009, 08:51

Internetul este prin unde radio. Contractul a fost incheiat in 2007 pe o perioada de un an si reinnoit in 2008 pe o perioada de 2 ani. La incetarea contractului sunt speificate urmatoarele :
Beneficiarul nu poate solicita incetarea totala sau partiala a contractului inaintea perioadei de un an, avand in vedere ca s-a stabilit un pret promotional si preferential, calculat pentru acoperirea cheltuielilor pe o durata de minim un an. Incetarea contractului se va produce dupa achitarea in totatalitate a serviciilor prestate, situatie in care se vor restitui si echipamentele.
Incetarea contractului va avea loc de drept fara acordul beneficiarului un urm situtii :
1)beneficiarul nu respecta la termen obligatia de a achita sumele datorate;
2)intervine falimentul, decesul(in cazul persoanelor fizice) sau inceperea procedurii de lichidare;
3)pierderea credibilitatii beneficiarului;
4)incetarea mai poate avea loc prin acord scris al ambelor parti, sau prin ajungerea la termen, daca partile nu convin asupra perioadei duratei contractului.

Cam astea ar fi clauzele de reziliere!

Ar mai fi o clauza care "contrazice" contractul incheiat anul trecut pe perioada de 2 ani, si anume :
Durata contractului : Prezentul contract se incheie pe o perioada de 1 an si se va prelungii in mod tacit pentru perioade succesive de cate 1 an, cu exceptia cazului in care beneficiarul anunta firma resp prin scrisoare recomandata intentia de incetare a contractului.

Clauza aceasta este trecuta in primul contract incheiat(2007). [/b]

dani_key

Post by dani_key » 11 Jul 2009, 13:56

Astept parerile voastre.

Multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 19 guests