onorariu abuziv de 1,5%

inregistrari contabile, taxe si impozite, expertize contabile, evaluari, TVA
Post Reply
sapteneveste

onorariu abuziv de 1,5%

Post by sapteneveste » 06 Feb 2006, 21:49

Am fost uimit cand, la finalizarea unui raport de expertiza judiciara contabila, experta a trimis nota de plata, de 103 de milioane ROL, reprezentand 1,5% din valoarea actiunilor familiei la fabrica nationalizata de stat, pentru care solicitam despagubiri, explicandu-mi ca asta este noua practica a contabililor experti. Ce pot face pentru reducerea onorariului?

norocel

Post by norocel » 07 Feb 2006, 07:26

Cand se dispune expertiza, instanta fixeaza prin incheiere executorie si onorariul provizoriu.
Cand se depune raportul, expertul poate cere, motivat, majorarea onorariului.
Majorarea se dispune tot prin incheiere executorie.
In speta ta, instanta a aprobat majorarea onorariului fixat initial sau doar s-a depus decontul si instanta nu s-a pronuntat inca?

sapteneveste

Post by sapteneveste » 07 Feb 2006, 09:13

S-a depus raportul si s-a amanat pentru studiere. Nici un cuvant despre diferenta de onorariu, dar expertul, la finele expertizei, a aratat ca a lucrat 206 ore cu 50 RON/ora.
Expertiza e simpla de tot, are 7 pagini cu caractere mari, din care 2 abia daca sunt cu miez. Nu a facut altceva decat sa aplice la capitalul social si la beneficiile confiscate coeficientul de 1303 ROL (0,13RON)pentru leul greu din 1948 (Ordinul BNR 3/2001) si coeficientul de 1,962 dat de directia de statistica. Expertiza asta o facusem inainte de a ajunge la proces...

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 07 Feb 2006, 09:54

cata vreme expertul nu cere expres instantei majorarea onorariului instanta nu se poate pronunta asupra acesteia.
In speta ma indoiesc ca va obtine o majorare ca doua inmiltiri nu prea justifica 206 ore de munca chiar daca le facea cu abacul.
Va veti opune, fireste, vehement la aceasta majorare si in principiu cred ca instanta nu o va acorda, ea nefiind justificata.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests