urgent!!!!!

Contestatia, Reorganizarea, Raspunderea, Falimentul.
Post Reply
jurista

urgent!!!!!

Post by jurista » 26 May 2006, 09:46

salve! am nevoie urgenta de ajutorul vostru.
va rog sa-mi spuneti daca un administrator de srl este gasit vinovat de intrarea firmei in faliment, cu care bunuri raspunde, prezente sau si viitoare pina la acoperirea pasivului(ceea ce ar fi imposibil intr-o viata de om)?
multumesc mult.

mogossm

Post by mogossm » 30 May 2006, 11:57

cu bunurile existente la momentul inceperii executarii silite. si nu uita ca la un moment dat si executarea silita se prescrie, asa ca nu toata viata.

Pelerinul

Post by Pelerinul » 31 May 2006, 19:29

Eu nu as fi asa de convins de asta. Cred ca se executa orice bunuri existente sau care intra in patrimoniul administratorului in timpul executarii! Adica si cele viitoare!

jurista

urgent!!!!!

Post by jurista » 01 Jun 2006, 12:45

de ce pelerinule? unde scrie ca va raspunde si cu bunurile viitoare? :(

mogossm

Post by mogossm » 01 Jun 2006, 14:11

Depinde pana la urma ce se intelege prin bunurile viitoare. nu trebuie sa intelegem ca administratorul raspunde doar cu bunurile existente in patrimoniul sau la deschiderea procedurii, ci si cele pe care le-ar dobandi ulterior, pe parcursul derularii procedurii sau chiar si cele pe care le-ar dobandi in timpul desfasurarii executarii silite impotriva sa pe baza sentintei pe art. 137.
chiar nu cred ca situatia de bunuri viitoare poate dainui la nesfarsit tocmai din motivul ca executare silita, la un moment dat, se prescrie. ar fi absurd sa ne imaginma o situatie in care aceasta dainuie la nesfarsit, toata viata.
deci bunurile viitoare pot fi executate silit, dar cred ca trebuie sa privim aceasta notiune destul de limitat, la o perioada de timp.

Pelerinul

Post by Pelerinul » 01 Jun 2006, 16:38

Cam asta ar fi in mare.
:cafea:

lawprofile

Re: urgent!!!!!

Post by lawprofile » 01 Jun 2006, 18:29

jurista wrote:de ce pelerinule? unde scrie ca va raspunde si cu bunurile viitoare? :(
ai auzit de gajul general al creditorilor chirografari?
dar de patrimoniu ai auzit?ia un manual si citeste definitia patrimoniului!
banuiesc ca nu esti incepator, ce dracu...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests