ADMINSITRATOR SPECIAL

Contestatia, Reorganizarea, Raspunderea, Falimentul.
Post Reply
demonica

ADMINSITRATOR SPECIAL

Post by demonica » 10 Jun 2009, 10:49

Sunt citata in calitatea aceasta sa-mi exprim punctul de vedere cu privire la propunerea de intrare in faliment pe care a facut- adm judiciar. Dar nu stiu ce propunere a facut acesta pentru ca nu mi-a fost comunicat raport sau alt act. Daca nu pot sa particip la data din citatie pot sa trimit un inscris la instanta ca nu cunosc aceasta propunere si sa-l oblige pe adm jud sa mi-o comunice ca sa pot sa-mi exprim pertinent parerea? In temeiul art 59 e corect daca o formulez? :floare:

machedon

Post by machedon » 10 Jun 2009, 20:16

ca sa te putem ajuta trebuie sa ne dai mai multe informatii:
1.Propunerea adm. judiciar de intrare in faliment vine dupa perioada de observatie sau dupa o reorganizare judiciara nereusita ?
2.Tu esti administrator special ?

Temeiul de drept invocat de tine se refera la raportul adm.judiciar in procedura simplificata

Cel mai bine incearca sa ajungi la arhiva sectiei de falimente sa te uiti in dosar sa vezi despre ce e vorba si dupa aceea cred ca te putem ajuta.

Inteleg ca vrei sa o lungesti pana dupa vacanta judecatoreasca ???

demonica

Post by demonica » 10 Jun 2009, 20:42

Da eu sunt adm special, procedura s-a deschis din initiativa asociatilor, s-a optat pentru reorganizare, din sept 2007 si pana in prezet au fost numiti mai multi adm judiciari, unul si-a declinat competenta, apoi a fost numit alt adm judiciar care si-a retras oferta si ultimul a facut doua rapoarte in februarie ca nu a putut sa intocmeasca raportul pe cauze si pentru urmatorul nu stiu ce-a scris pentru ca am primit citatie sa-mi expun pct-ul de vedere cu privire la propunerea de intrare in faliment a societatii.
Ai intuit corect vreau sa o lungesc pana dupa vacanta judecatoreasca.
S-a solicitat reorganizarea de catre asociati in 2007 dar NU s-a intocmit nici un plan, iar ulterior eu am fost numita de asociati adm special. Cu toate ca am solicitat in scris la jude sa-mi comunice adm judiciar toate actele pe care le intocmeste asta dupa ce mi-a pus in vedere sa cer in scris ceea ce am enuntat in instanta, onor judele mi-a dat cu flit si nu a dispus nik.
Iar acum am un interes daca de doi ani nu s-a facut mai nimic in dosar de catre cei trei adm judiciari de ce sa n-o lungesc. Mai am si alt interes ca daca se pronunta falimentul trebe sa parasesc spatiul in care locuiesc deci e indicat sa aman inevitabilul.
Am facut azi cerere si am cerut ca sa dispuna instanta ca sa-mi comunice prima data adm jud propunerea ca sa iau la cunostinta, mai cu seama ca am citit ca este obligat sa comunice si debitorului propunerea.
La ahiva m-am dus dar nu mai era dosarul asa ca... nu stiu ce fel de raport a facut, iar adm judiciar nu e tocmai prietenos cu debitorii pe care-i lichideaza - limbaj si comportament neadecvat.
Maine e termen asa ca.... trebuie sa ma pregatesc sa o lungesc si daca aveti sugestii astept cu mare interes :idea:

machedon

Post by machedon » 10 Jun 2009, 21:12

ti-am trimis solutia pe mp :-D
Succes maine

demonica

Post by demonica » 11 Jun 2009, 08:24

Machedoane 4 you

:kiss: :) :aplauze: :)

demonica

Post by demonica » 12 Jun 2009, 19:26

deci s-a respins cererea mea de comunicare a raportului , sa- judecat niste contestatii si apoi s-a pronuntat falimentul

Ce fac acum? Recurs? in ce termen in conditiile in care nu se comunica sentinta si debitoarei?

demonica

Post by demonica » 20 Jun 2009, 14:04

Am facut recurs la sentinta de faliment cum am fost sfatuita aici pe forum :) :fluierat:

Apoi am facut cerere sa mi se elib certif de grefa si ma confrunt cu urmatoarea situatie "

Mi se refuza eliberarea unui de certif de grefa din care sa rezulte ca am declarat recurs la sentinta de faliment
Am facut cerere si am anexat tt 2 lei si tj 0,15 lei sa se elib certif de grefa pentru un recurs declarat la sent de faliment si de la arhiva trib initial a zis la ora 11 ca nu e gata si la ora 14 cand am revenit mi-a comunicat ca nu vrea sindicul sa-l elibereze e posibil? eu cred ca e abuz, ce as putea insa sa fac sa-l obtin ca mi se va respinge o alta cerere ca fiind introdusa de o per fara calitate procesuala activa.

Ce sa fac?

:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests