onorariu executor

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
serbanirina

onorariu executor

Post by serbanirina » 28 Nov 2006, 13:23

va rog mult putin ajutor daca se poate.
speta:
executare silita mobiliara si imobiliara. nu se admite executarea imobiliara decat dupa scoaterea din indiviziune si partajarea bunului avand in vedere ca imobilul este bun comun al sotilor.
se face actiune de iesire din indivizune si partajare bun in vederea executarii silite prin executor. instanta admite cererea de iesire din indiviziune si stabileste cotitatile de 30% pentru debitorul nostru si 70% sotiei, si atribuie bunul sotiei cu obligatia platii sultei.
daca sotia imi depune banii in cont direct fara a se face executarea prin executor, acesta imi mai poate cere onorariu?

Pelerinul

Post by Pelerinul » 28 Nov 2006, 19:50

Daca plata se face de buna voie, nu ai nevoie de executor si nu trebuie sa platesti onorariul acestuia.
Daca ai fost la un executor, ai semnat contractul cu el si a facut cel mai mic act de executare, onorariul va trebui platit.

serbanirina

Post by serbanirina » 28 Nov 2006, 20:13

am fost la executor si am depus un dosar in vederea executarii, dar executarea a fost respinsa in vederea partajarii bunurilor debitorului.
in urma partajarii imobilul a fost atribuit sotiei.
debitorul doreste sa ne vireze banii pe care ii ia ca sulta direct in cont. dupa partajare executorul nu a mai facut nici un demers . de aceea nu stiu daca voi mai fi nevoita sa ii platesc onorariul in cazul in care debitorul vrea sa vireze el banii direct, fara executare.

alexx77

Post by alexx77 » 28 Nov 2006, 21:58

De cine a fost respinsa ? S-a facut contestatie la executare si instanta a admis-o?Banuiesc ca in timpul judecarii contestatiei, contractul de executare a fost suspendat dar efectele acestuia reincep sa se produca de la data incetarii cauzei de suspendare.Nu este executorul cel care a demarat executarea silita in urma careia a reiesit necesitatea partajarii bunurilor proprii in timpul casatoriei?

Pelerinul

Post by Pelerinul » 29 Nov 2006, 15:25

Cred mai degraba ca nu s-a ajuns atat de departe.
Probabil s-a respins fie cererea de investire fie cererea de incuviintare.

serbanirina

Post by serbanirina » 29 Nov 2006, 15:32

s-a respins cererea de incuviintare.
problema e ca debitorul solicita sa vireze banii direct ca sa nu mai plateasca si onorariul executorului. daca accept exista posibilitatea ca executorul sa isi vrea oricum onorariul si in cazul acesta sa fie nevoita societatea prejudiciata sa il plateasca?

aprilie

Post by aprilie » 29 Nov 2006, 16:09

pai daca s-a respins cererea de incuviintare a executarii silite inseamna ca tu nu esti in executare silita , deci e in regula sa fie executate obligatiile din hot judecatoreasca in temeiul art.371 indice 1 - adica pe cale amiabila.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests