propire cont in cat timp

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
romeo

propire cont in cat timp

Post by romeo » 19 Jun 2013, 21:04

am primit o amenda de 3000 ron pe persoana fizica cu termen de plata de 15 zile de la vama arad eu fiind din oradea si contul unde sa depun banii este trezoreria finante arad....
nu am platit-o,si au trecut deja 2 zile,
nu am nimic pe numele meu asa ca nu imi bat capul.
oricum o voi plati doar ca am alte cheltuieli momentan

intrebare in cat timp imi pot bloca conturile,adica propire pe ele?
,si care ar fi procedura pana ajung sa imi blocheze conturile?

Guest

Re: propire cont in cat timp

Post by Guest » 19 Jun 2013, 21:22

E posibil sa mai dureze 1-2 ani pana atunci. Eu stiu pe cineva care avea de platit impozit pe 4 masini si 2 case, si i-a poprit conturile dupa ce s-a adunat impozitul pe 2 sau 3 ani. Dar perioada asta poate varia de la un judet la altul.

Crysti_

Re: propire cont in cat timp

Post by Crysti_ » 20 Jun 2013, 16:24

Administratia financiara va emite o somatie de plata, prin care vi se va pune in vedere ca in termen de 15 zile de la primirea somatiei sa achitati suma respectiva. Altfel, se va proceda la continuarea masurilor de executare silita. O astfel de somatie s-a primit, in cazul pe care il stiu, dupa aprox. 6 luni de la data la care s-a primit amenda.

romeo

Re: propire cont in cat timp

Post by romeo » 21 Jun 2013, 07:12

ok,multumesc,
m-am mai interesat si pe la finante,asa printr-o cunostinta care are pe cineva pe acolo, si a spus ca nu stie in cat timp ajunge dar mi sa spus ca pot plati esalonat,in mai multe rate

Crysti_

Re: propire cont in cat timp

Post by Crysti_ » 21 Jun 2013, 13:50

O amenda nu se plateste in rate, ca la banca.
Teoretic, cand primiti somatia de plata, puteti doar pe calea contestatiei la executare sa solicitati instantei, pentru motive intemeiate, sa platiti esalonat.
Si daca nu faceti contestatie, si nici nu platiti toata suma, se poate continua executarea, adaugandu-se si cheltuieli de executare.
Desigur ca cei de la Administratia Financiara ar putea sa va dea un ragaz, dar tot mai bine ar fi sa incercati sa strangeti banii.
Succes!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests