executare silita apartament garantie a doua credite

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
mmn_1977

executare silita apartament garantie a doua credite

Post by mmn_1977 » 13 Sep 2012, 22:36

Buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea situatie: am garantat cu ipoteca de rang 2 pe apartamentul proprietate personala un credit de nevoi personale contractat de cineva din familie

pe acelasi apartament mai exista ipoteca de rang 1 pentru creditul meu

persoana pt care am semnat ipoteca 2 a fost declarata in imposibilitate de plata, iar banca mi-a adus la cunostinta ca risc sa fiu executat silit, desi eu mi-am achitat pe partea mea ratele la timp

ambele credite sunt la aceeasi banca

intrebarile mele ar fi:

1. banca poate sa declare scadenta anticipata a creditului cu restante si sa-mi execute apartamentul, desi este grevat de inca 1 sarcina (ipoteca1)?
2. in cazul in care este demarata procedura de executare silita si banca, prin vanzarea la licitatie a apartamentului, nu isi va acoperi cele 2 creante, risc sa treaca si la urmarirea bunurilor mele mobile (masina)?
3. debitorul creditului cu probleme chiar nu poate sa aiba nimic de pierdut?

multumesc pentru raspunsuri

Executor Soames

Re: executare silita apartament garantie a doua credite

Post by Executor Soames » 19 Sep 2012, 08:07

1. Da, cititi si contractul de credit.
2. Daca ati garantat doar cu apartamentul, nu. Daca ati semnat contractul de credit ca si codebitor sau sunteti si fidejusor, se poate. E posibil ca executarea sa se faca simultan.
3. Daca debitorul nu are bunuri si venituri, nu are ce pierde (dpdv material).

mmn_1977

Re: executare silita apartament garantie a doua credite

Post by mmn_1977 » 20 Sep 2012, 13:10

Executor Soames wrote:1. Da, cititi si contractul de credit.
2. Daca ati garantat doar cu apartamentul, nu. Daca ati semnat contractul de credit ca si codebitor sau sunteti si fidejusor, se poate. E posibil ca executarea sa se faca simultan.
3. Daca debitorul nu are bunuri si venituri, nu are ce pierde (dpdv material).
Multumesc pt raspuns, intre timp am optat pt achitarea restantei debitorului, astfel incat sa nu fie demarata executarea silita, am postat un topic aici:recuperare-sume-avansate-de-catre-debit ... 23103.html ,orice idee este binevenita

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 12 guests