pot executa bunurile actualului sot al fostei mele sotii?

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
cornel28

pot executa bunurile actualului sot al fostei mele sotii?

Post by cornel28 » 09 May 2012, 10:27

pot executa bunurile actualului sot al fostei mele sotii, deoarece in urma unei sentinte judecatoresti definitive si irevocabile, am de recuperat o suma importanta de bani de la fosta sotie in conditiile in care aceasta nu are niciun venit lunar si niciun bun pe numele ei si mai mult ca sigur nu a dobandit niciun bun cu actualul sot, bineinteles cu buna stiinta...macar o cota-parte din venitul lunar al actualului sot?
-ce pot face pentru ca aceasta datorie sa nu se prescrie?
multumesc.

Leon Carmen

Re: pot executa bunurile actualului sot al fostei mele sotii

Post by Leon Carmen » 09 May 2012, 12:56

Regula este ca bunurile proprii ale unui sot nu pot fi urmarite pentru datoria personala a celuilalt sot. Puteti deschide dosar de executare silita impotriva fostei sotii, iar din 6 in 6 luni faceti o cerere de staruire pe care o trimiteti la dosarul de executare pentru a nu se prescrie, in ipoteza ca va aparea un bun ce va putea fi urmarit, eventual un salariu pe care sa puneti poprire.

daydreamer

Re: pot executa bunurile actualului sot al fostei mele sotii

Post by daydreamer » 22 May 2012, 14:38

rabdare si bani, procedura executarii silite dureaza si costa! cautati un executor mai maleabil in acesta privinta!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests