Un pic de ajutor daca se poate.

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
Prolegion

Un pic de ajutor daca se poate.

Post by Prolegion » 05 Mar 2010, 19:23

Buna ziua, am si eu o problema cu banca, am cautat pe net, am gasit ceva, dar nimic asemanator problemei mele.
Am facut un card de cumparaturi in valoare de 3500 RON si am dat un avans de 300 ron.
Pe data de 22.09.2008 am avut prima scadenta.
Nu mai am posibilitate sa platesc si nu mai stiu ce sa fac,
acum un an, in ianuarie 2009 am ramas fara locul de munca,
am intrat in somaj si am reusit sa achit in continuare rata la banca
pana in Noiembrie 2009 cand s-a terminat somajul, in ianuarie 2010 m-am imprumutat
de niste bani ca sa pot achita luna decembrie, iar acum nu mai am nici o posibilitate sa platesc, le-am expicat celor de la banca.. au spus ca nu ii intereseaza, ca sa fac tot posibilul sa platesc.
astazi (5.03.2010) m-au sunat, iara cu amenintari, iar le-am explicat situatia
si mi-a spus un foarte calm " bine, daca pana luni nu achitati 450 ron, dosarul dvs o sa ajunga pe mana executorului" nu esti o suma colosala, dar nu mai am de unde sa o achit acum. Din ianuarie 09 si pana in decembrie 09 am avut 9 locuri de munca, peste tot am luat "teapa" cu bani, nu mai mi-am primit bani de nicaieri, (am lucrat fara carte de munca)
ma lua ba cu "domne nu avem bani ca e criza" "nu mai e de munca,, o sa va sunam sa va dam bani restanti" si... n-a mai sunat nimeni, in noiembrie am mai lucart la o firma de montat/demontat schele timp de 1 sptm cat a durat o lucrare, trebuia sa iau 310 ron, mi-a dat prin decembrie 100 ron, ianuarie 50 ron si restu de bani.. a ramas ca ma suna sa mi trimita :|
v-am spus toate astea, ca sa nu existe dubii ca nu m-am interesat de un loc de munca... sau eu mai stiu ce.
Acum eu nu as vrea sa ajung la "executorul silit" ce as putea face ?
(pe numele meu am un PC si un televizor"
Va rog sa imi dati si mie un raspuns cat de repede puteti. Multumesc

DevilMean

Re: Un pic de ajutor daca se poate.

Post by DevilMean » 06 Mar 2010, 02:22

De regula, executorul nu poate decat sa te oblige la plata, dar tu nelucrand, nu stiu care va fi situatia.
Acum nici produsele care le-ai cumparat nu le poti returna, deoarece nu stiu daca intra in gratiile executorului.
In cel mai bun caz te pot pune sa achiti ratele si penalizarile (doamne iarta-ma) atunci cand vei avea de lucru. Normal bancile acorda amanari clientilor care au datorii la ei, caci nu prea le place sa confiste obiectul pentru care s-a facut imprumutul.

Prolegion

Re: Un pic de ajutor daca se poate.

Post by Prolegion » 06 Mar 2010, 12:01

eu imi tot caut de munca, dar acum cu timpurile astea nu prea mai gasesti nimic.
eu sunt constient ca nu or sa ma creada...da` ce sa fac :| asta e situatie
exact cum le-am explicat si lor, am avut rate pe parcursul anului si de 800 ron pe luna..
le-am achitat la zi n-am avut nici un fel de restanta.. au fost luni cand achitam si mai mult
decat era rata, dar aqm trebuie sa ma inteleaga si pe mine nu ?:|
"In cel mai bun caz te pot pune sa achiti ratele si penalizarile" si in ce-l mai rau caz?
adica.. la o rata asa mica... ce as putea sa patesc ?:|

DevilMean

Re: Un pic de ajutor daca se poate.

Post by DevilMean » 06 Mar 2010, 14:55

Ei pot sa iti confiste niste bunuri care se afla in posesia ta, adica sa ai acte pe ele.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests