executarea silita a altor obligatii de a face

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
ist314

executarea silita a altor obligatii de a face

Post by ist314 » 21 Jun 2009, 19:26

Se da urmatoarea speta: se cere executarea silita a unei obligatii de a face, respectiv punere in posesie de catre comisia locala a unei comune. Titlu executoriu este o hotarare judecatoreasca. Executorul emite somatia, impreuna cu cheltuielile de executare silita aferente, stabilite prin proces-verbal. Intrebare: cine va suporta aceste cheltuieli in lumina faptului ca aceasta comisie nu are personalitate juridica? Membrii comisiei in calitate de persoane fizice? Daca da, care este temeiul legal, ca nu prea am gasit nimic in aceasta privinta.

ist314

Post by ist314 » 23 Jun 2009, 10:54

Nimeni? :-(

razman

Post by razman » 23 Jun 2009, 12:11

Pai comisia nu apartine de cineva ce are personalitate? E de capu ei?

Sigurat, vulpe, de nu i la pescuit prin nu stiu ce arhipelag, te poate lamuri.
Eu din cate stiu exista ceva hotarari cu raspunderea membrilor pentru nerespectarea legilor fondului funciar.

ist314

Post by ist314 » 23 Jun 2009, 19:23

L18/1991 "ART. 52
(1) In sensul prezentei legi, comisia locala este autoritate publica cu activitate
administrativa, iar comisia judeteana este autoritate publica cu autoritate administrativ-
jurisdictionala.
(2) Comisia judeteana si cea locala au, in limitele competentei lor si prin derogare de la
dispozitiile Codului de procedura civila, calitate procesuala pasiva si, cind este cazul, activa,
fiind reprezentate legal prin prefect, respectiv primar sau, pe baza unui mandat conventional,
de catre unul dintre membri, nefiind obligatorie asistarea prin avocat"

In afara de aceste prevederi, nimic utilizabil. Pur si simplu nu gasesc nimic privind raspunderea membrilor. :-x

razman

Post by razman » 23 Jun 2009, 19:26

Hotarari sau ordonante, dracu mai stie, dar sunt sigur.Nu stiu repet limite prevederi si nici n am material

ist314

Post by ist314 » 24 Jun 2009, 10:07

multam razmane. astept si parerile altora. Help pls :idea:

ist314

Post by ist314 » 26 Jun 2009, 10:34

Cum credeti? Se poate infiinta masura popririi asupra veniturilor membrilor comisiei?

ist314

Post by ist314 » 07 Jul 2009, 20:06

Ce fel de entitate mai e si comisia asta, ca are calitate procesuala, insa nu are raspunderi, cel putin in cazul prezentat?!

vulpacris

Post by vulpacris » 07 Jul 2009, 22:11

Sorry, :oops: razman a avut dreptate :-D eram plecat cu pluta pe dambovita :-P
Se da urmatoarea speta: se cere executarea silita a unei obligatii de a face, respectiv punere in posesie de catre comisia locala a unei comune. Titlu executoriu este o hotarare judecatoreasca. Executorul emite somatia, impreuna cu cheltuielile de executare silita aferente, stabilite prin proces-verbal. Intrebare: cine va suporta aceste cheltuieli in lumina faptului ca aceasta comisie nu are personalitate juridica? Membrii comisiei in calitate de persoane fizice? Daca da, care este temeiul legal, ca nu prea am gasit nimic in aceasta privinta.
Cand ai citat art. 52 din L.18/1991, nu ai citat, sau nu ai retinut alineatul cel mai important care iti rapundea si la intrebare:
al. (3) "Prevederile art. 274 din Codul de procedura civila sunt aplicabile"

Deci, daca pot fi obligate la plata cheltuielilor de judecata, inseamna ca le pot plati si pe cele de executare a hotararii judecatoresti, pentru ca procesul nu se incheie decat cand se si executa hotararea, asa dupa cum spune si onorata CEDO.

Institutia care trebuie sa suporte aceste cheltuieli este cea pe langa care functioneaza comisia, respectiv, primaria, pentru cea locala si a carei presedinte este primarul, si prefectura, pentru cea judeteana si al carei presedinte este prefectul.

Este si normal asa pentru ca numai aceste institutii au buget propriu, din care se achita si cheltuielile de judecata conform art.274 c.pr.civ..

Nici gand sa plateasca membrii comisiei in calitate de persoane fizice, pentru ca nu au cum sa achite datoriile autoritatii publice administrative.

Eventual, daca presedintele comisiei, primarul comunei, constata faptul ca raspunderea revine numai unora dintre membrii comisiei, le poate retine ulterior suma respectiva prin poprire pe indemnizatia prevazuta la art. 117 din L.18/1991, si care se achita tot din bugetul primariei.

:cafea:

ist314

Post by ist314 » 09 Jul 2009, 20:06

Multumesc mult, de mult asteptam o parere "avizata" :) :cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests