Somatie= Titlu executoriu=Ajutor

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
gicu

Somatie= Titlu executoriu=Ajutor

Post by gicu » 13 Jul 2009, 22:46

Buna. O societate comerciala(srl)a primit o amenda de la ITM. S-a facut plangere contraventionala depusa la judecatorie, apoi s-a primit o Somatie de plata si un titlu executoriu de la Administratia finantelor publice care pune in vedere sa se achite suma de plata in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta. Intrebare- Are cineva un model de contestatie? Multumesc - Eu stiu ca plangerea contraventionala suspenda procedura de plata pana la solutionare

angel

Re: Somatie= Titlu executoriu=Ajutor

Post by angel » 13 Jul 2009, 23:29

[quote="gicu" Eu stiu ca plangerea contraventionala suspenda procedura de plata pana la solutionare[/quote]

Stiti bine. Asa este.si se pierde si termenul de 48 ore de achitare a 1/2 a amenzii, atunci cand in PV este prevazuta.

Probabil ca nu le-a ajuns citatia si nu stiu caci impotriva procesului -verbal, s-a facut plangere contraventionala.

Transmiteti-le un certificat de grefa, si ar trebui sa le fie suficient.

dar...e prim termen?

n-au luat la cunostinta de plangerea contraventionala a dvs?

angel

Re: Somatie= Titlu executoriu=Ajutor

Post by angel » 13 Jul 2009, 23:36

gicu wrote:Buna. O societate comerciala(srl)a primit o amenda de la ITM. S-a facut plangere contraventionala depusa la judecatorie, apoi s-a primit o Somatie de plata si un titlu executoriu de la Administratia finantelor publice care pune in vedere sa se achite suma de plata in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta.


sunteti sigur ca se face vorbire despre una si aceeasi amenda?Cea de la ITM?
Daca nu exista o horarare definitiva si irevocabila n-are cum sa fie trimisa la finante.
Chiar daca pierdeati la fond, si ati declarat recurs, tot una este.nu-i hotarare definitiva si irevocabila.Mie mi se pare cel putin ciudat. 8O

gicu

Somatie= Titlu executoriu=Ajutor

Post by gicu » 14 Jul 2009, 06:54

S-a depus plangere contrventionala dar nu e solutionata .Termenul este prin ianuarie. Probabil ca trebuie sa fac o cerere de suspendare pana la solutionare.

angel

Post by angel » 14 Jul 2009, 11:24

Sigur. Si la ea atasezi un certificat de grefa, ca sa fie mai convingatoare :grin:

Raman la ipoteza caci procedura nu-i legala. Pt. ce sa fie un titlu executoriu??....daca nu exista o hotarare def. si irevocabila?

razman

Post by razman » 14 Jul 2009, 11:39

Creante bugetare angelutule. Vezi ca se merge pe Codul de procedura FISCALA.
OG 92/2003 republicata,, Art.2 (1) Administrarea impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat, prevazute la art. 1, se indeplineste potrivit dispozitiilor Codului de procedura fiscala, ale Codului fiscal, precum si ale altor reglementari date in aplicarea acestora.nn
,, Art.141
(...)
(2) Titlul de creanta devine titlu executoriu la data la care creanta fiscala este scadenta prin expirarea termenului de plata prevazut de lege sau stabilit de organul competent ori in alt mod prevazut de lege.nn

:floare:

gicu

Somatie= Titlu executoriu=Ajutor

Post by gicu » 14 Jul 2009, 13:19

Multumesc am rezolvat-o. Am depus la AFB o cerere prin care am solicitat sa se suspende executarea pana la solutionare. Am anexat plangerea contraventionala si copie de PV de contraventie. E ok. :cafea: :floare:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests