Licitatie executor

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
tdanicing

Licitatie executor

Post by tdanicing » 22 Feb 2010, 14:22

Buna ziua,

Vreau sa particip la licitatia unui apartament scos de executor. Pe afis scrie "liber de sarcini" - nu stiu ce inseamna.Am inteles ca este pe firma apartamentul sau au garantat cu el un imprumut din banca si aceasta este in insolventa.Daca depun cei 10 % si castig licitatia, ce probleme pot sa am.

Va multumesc

marimara

Re: Licitatie executor

Post by marimara » 23 Feb 2010, 12:55

Buna-ziua, sunt @marimara, am si eu o problema de acest gen, daca te uiti un pic mai jos la "imobil adjudecat de la Alpha-Bank".Nu mai reiau povestea, iti spun doar atat: mare grija la tot ce este de platit dupa castigarea licitatiei,inclusiv impozitul pe transfer pe care trebuie sa-l retina si sa-l plateasca executorul ; in cazul meu executorul motiveaza ca legea nu prevede acest lucru in cazul imobilelor adjudecate prin banca, asadar acum sunt in imposibilitatea de a-mi intabula apartamentul pana nu se plateste acel impozit care este in valoare de peste 1000 euro. A trebuit sa aflu asta de la cartea funciara unde m-am dus sa-mi intabulez casa. Acum trebuie sa chem in instanta cartea funciara sau pe executor ca nu si-a facut treaba, sau pe fostul propietar, nici eu nu stiu pe cine pentru ca parerile sunt impartite si legislatia este foarte neclara. Asa ca, sfatul pe care l-am primit eu , ca era mai bine daca nu ma incurcam cu asa ceva si salvam cateva milioane de neuroni, ti-l dau si tie.
Daca poti fugi de asa ceva , pentru ca sunt si altfel de probleme in afara de asta, cea mai grava fiind situatia in care propietarii apartamentului nu vor sa-l paraseasca(omeneste , ii inteleg...) si atunci sa te tii !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests