Inceperea urmaririi penale fata de un avocat

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
Post Reply
dariana

Inceperea urmaririi penale fata de un avocat

Post by dariana » 06 Nov 2003, 21:19

Considerati legala inceperea urmaririi penale fata de un avocat de catre un lucrator de politie din formatiunea cercetari penale, fara vreun aviz expres din partea unui magistrat, avand in vedere faptul ca in baza Legii 51/1995 privind exercitarea profesiei de avocat, acesta este protejat de lege, avocatul avand un statut special, desi nu este asimilat functionarului public, insa in acte cu mai putina insemnatate procesuala (perchezitie, pastrarea secretului profesional) se cere expres avizul prim procurorului de pe langa Tribunal?

b_42_jim

Post by b_42_jim » 24 Mar 2005, 23:33

A trecut un an si jumatate de cand ai scris intrebarea asta. Eu acum am vazut-o, fiind nou pe forum. Ea ramane la fel de actuala. Am scotocit prin toata legea 51 si am gasit doar art. 37/1 introdus in 2004: Urmarirea penala si trimiterea in judecata a avocatului pentru fapte penale savarsite in exercitarea profesiei sau in legatura cu aceasta se pot face numai cu aprobarea procurorului general al parchetului de pe langa curtea de apel in a carei raza de competenta sau savarsit faptele.

Sintagma "protejat de lege" este un balon de sapun. Protejata de lege este orice persoana cu capacitate juridica din Romania. Insa cand vine vorba de adevarata protectie, uitati-va la parlamentari cata birocratie este necesara pentru a ridica o imunitate. Deci... "protejati-va" singuri!

Adi S. :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests