Contributie Casa de Asigurari a Avocatilor

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
wittmann

Contributie Casa de Asigurari a Avocatilor

Post by wittmann » 16 May 2004, 09:31

Dragi colegi, ce parere aveti de Contributia Casa de Asigurari a Avocatilor? Nu vi se pare cuantumul exagerat de mare (10 % din veniturile BRUTE)? Astept un raspuns...

juristu

Post by juristu » 14 Jul 2004, 11:31

:lol:

Diia

Contributie la Casa de Asigurari a Avocatilor

Post by Diia » 14 Jul 2004, 19:06

Mi-a placut reactia juristu..lui!Ori face parte din conducerea de la acest o Casa din asta:)..ori nu e avocat si clar nu plateste si el atat!No ofense!

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 15 Jul 2004, 13:29

Intrebarea e usor hilara, trebuie sa recunosc.
CAS la salarii este usor mai mare dan nunl simti pentru ca nu-l vezi (adica e cu retinere la sursa, ti se scade din salariu si primesti numai restul)
Si apoi contributia CAAv este plafonata si minim si maxim si se mai si scade la impozit.

juristu

Post by juristu » 15 Jul 2004, 15:14

Diia - gresit de 2 ori. Nu fac parte decat dintr-un singur organ de conducere si acela este al propriului meu cabinet si platesc luna de luna 10% + 455.000 cota fixa. Dar ce vroiai sa raspund - ca DA mi se pare o enormitate ?- dar cui nu i se pare ?

Daca vreti haideti sa vorbim si de cota impozitul pe venit pentru profesiile liberale - ei aici cum e? daca nu esti dibaci sa bagi cheltuieli la greu si tzi-a mers bine intr-un an - cota de 40% o fi exagerata sau ...

Dar ne-au linistit guvernantii - au scazut cotele de la anul - minim - 16% si maxim 38% - ne-au umplut de fericire

wittmann

Post by wittmann » 17 Jul 2004, 21:29

Problema e ca exista o serie de liber profesionisti ca si noi (traducatori, contabili), care nu contribuie la vreo casa de asigurari sociale. Personal as vrea (daca as putea) sa renunt la Casa de Asigurari a Avocatilor si sa-mi fac o pensie privata unde platesc doar cat imi permit.

juristu

Post by juristu » 19 Jul 2004, 11:51

din cate stiu eu contributia aceasta este obligatorie in conformitate cu dispozitiile legii 54/1995 modif

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 19 Jul 2004, 14:19

wittmann wrote:Problema e ca exista o serie de liber profesionisti ca si noi (traducatori, contabili), care nu contribuie la vreo casa de asigurari sociale. Personal as vrea (daca as putea) sa renunt la Casa de Asigurari a Avocatilor si sa-mi fac o pensie privata unde platesc doar cat imi permit.
Liber profesionistii de care vorbeai sunt obligati conform legii sa constribuie la Casa nationala de asigurari.
Deci contribuie :?

wittmann

Post by wittmann » 24 Jul 2004, 09:35

Ptr. juristu:Legea nr. 54/1995 nu are de a face deloc cu asigurarile sociale.

b_42_jim

Contributii 2005

Post by b_42_jim » 24 Mar 2005, 22:51

Am intrat si eu pe acest subiect la mult timp dupa ce a fost discutat. Este 2005 si impozitul pe venit a fost unificat la 16% (vz. Codul fiscal, Titlul III).

Asigurarea obligatorie la Casa de Asigurari a Avocatilor a ramas la 10% (pensie si alte cazuri de incapacitate profesionala); in comparatie, salariatii datoreaza pentru fondul de pensii o contributie individuala de 9,5% (vz. Legea nr. 512/2004 privind bugetul asigurarilor sociale de stat).

Prin O.U.G. 150/2002, toti cetatenii romani sunt obligati sa se asigure in sistemul public de sanatate. Deci inca 6,5% zboara la CAS.

Cei care au incasari de peste 2 md. / an sunt obligati sa verse TVA, deci inca 19%. Cei care au sub plafon, pot opta sa nu plateasca acest impozit. Vz. Cod fiscal, Titlul VI.

Taxa de barou este 470.000 lei x 12 luni anticipat (def.), deci 5.640.000 lei.

Insumati si voi.

Adi S.

jus2001

Post by jus2001 » 25 Mar 2005, 02:01

Solutie taieti chitanta pe mai putin si gata problema, iar daca clientul nu vrea, este simplu ,ii luati mai mult. Nu vad care e problema. :)

sebi77

Post by sebi77 » 25 Mar 2005, 11:12

1.Cat platiti in medie pe luna?


2. Apoi calculati la venitul net pe care il obtineti cota de 22% + 9.5 % Cas pe care in mod normal l-ati fi platit daca ati fi fost angajator + salariat

norocel

Post by norocel » 25 Mar 2005, 15:21

jus2001 wrote:Solutie taieti chitanta pe mai putin si gata problema, iar daca clientul nu vrea, este simplu ,ii luati mai mult. Nu vad care e problema. :)
Legea?

wittmann

Post by wittmann » 25 Mar 2005, 21:39

Taxa de barou este 470.000 lei x 12 luni anticipat (def.), deci 5.640.000 lei.
In ce Barou esti inscris? Chiar se plateste aniticipat pe tot anul?! Nu mi se pare corect deloc.

minodora

Post by minodora » 26 Mar 2005, 10:03

Bucuresti. Ne-a rupt in decembrie cand s-a anuntat ca nu "beneficiem" de noile legitimitatii fara plata anticipata.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests