urgent

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
claudia22

urgent

Post by claudia22 » 19 Jan 2009, 11:27

Am o problema destul de grava privind succesiunea.O persoana care a decedat acum 5 ani a cumparat un apartament in 1993 in care este trecuta atat in contractul de apartament cat si la cartea funciara ca unic proprietar,dupa moartea acesteia neavand nici un testament sau vreun act de acest gen.Intrebarea mea este:Daca persoana in cauza era casatorita in momentul cumpararii apartamentului desi totul este pe numele ei,deci sotul nu apare niciunde,ce drept are sotul de acolo si implicit cei 5 copii ai ei?Va rog mult ajutati-ma

ovi_dragomir

Post by ovi_dragomir » 19 Jan 2009, 13:06

...pai sotul are posibilitatea ca, la notar,in momentul deschiderii succesiunii,cu acordul celorlalti mostenitori sa determine cota sa din apartament cu toate ca nu apare in contract sau la cf...conf art. 30 c fam orice bun dobandit de oricare dintre soti este de la data dobandirii bun comun chiar daca in contract doar unul dintre ei este trecut...principal e ca la data dobandirii persoana in cauza sa fi fost casatorita...se prezuma ca au contribuit in cote egale...1/2 pt fiecare....apoi jumatatea se imparte la sotul supravietuitor si copii...

ovi_dragomir

Post by ovi_dragomir » 19 Jan 2009, 18:58

...mergeti la un notar si o sa va explice el mai bine cotele...in functie de cat a contribuit fiecare la achizitia imobilului i se va atribui la decesul unuia si cota din acesta indiferent daca e sau nu trecut in actul de dobandire...daca au contribuit la fel atunci fiecare are 1/2...daca nu unul are mai mult si altul mai putin...cotele se stabilesc in functie de contributia fiecaruia...

liloo

Re: urgent

Post by liloo » 19 Jan 2009, 19:32

claudia22 wrote:Am o problema destul de grava privind succesiunea.O persoana care a decedat acum 5 ani a cumparat un apartament in 1993 in care este trecuta atat in contractul de apartament cat si la cartea funciara ca unic proprietar,dupa moartea acesteia neavand nici un testament sau vreun act de acest gen.Intrebarea mea este:Daca persoana in cauza era casatorita in momentul cumpararii apartamentului desi totul este pe numele ei,deci sotul nu apare niciunde,ce drept are sotul de acolo si implicit cei 5 copii ai ei?Va rog mult ajutati-ma
N-am inteles ce vrei sa spui.
S-a vandut apartamentul inainte de deces?
Daca nu, atunci intra in masa sucesorala si se imparte intre mostenitori.
Sigur ca sotul, poate, daca apreciaza ca sunt indeplinite conditiile si are interes, sa solicite sa se constate calitatea de bun comun, situatie in care, in masa succesorala va intra doar 1/2 din imobil.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests