retrocedare teren legea 247/2005

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
elisabeta

retrocedare teren legea 247/2005

Post by elisabeta » 12 Feb 2007, 09:32

Buna ziua,
Ma numesc Elisabeta Georgescu si va rog sa ma ajutati cu un sfat daca este posibil.
Matusa mea de care eu am grija are un act de vanzare -cumparare in original pentru un teren intravilan in curtea unei fabrici de lemne (fost UFET, actuala SETIL) care a fost nationalizata pe vremea comunistilor.Actul este pe numele mamei ei si parintii matusii au luat chirie lemne de la fabrica de lemne pana a fost nationalizata de comunisti.
Matusa a facut cerere in baza la legea 18/1991 si i s-a raspuns ca "pe terenul in suprafata de 0,1542 ha se afla constructia UFET-art.5 din Legea 19/1991" ca motiv de respingere a retrocedarii.
-in anul 2001 a facut notificare prin executorul judecatoresc pe legea 10/1991.
Societatea care a primit notificarea nu a raspuns nici pana la aceasta data desi exista confirmarea de primire iar primaria comunei respective catre care a fost facuta o alta cerere tot in baza legii 10/2001 a raspuns "nu faceti dovada trecerii terenului solicitat la stat".....
- in baza legii 247/2005 a fost facuta o cerere catre primaria comunei respective de prezentare a registrului agricol, a rolului pentru acest teren care a raspuns ca pana la nivelul anului 1950 registrul agricol se afla la arhivele statului Ploiesti, judet Prahova.
-in prezent am facut o revenire catre SETIL Maneciu pentru a dispune emiterea deciziei pentru notificarea transmisa prin executorul judecatoresc si o solicitare catre arhivele statului Ploiesti pentru a ne transmite copii dupa B.A.P. (Borderou Agricol al populatiei) din 1934 pana in 1948 (in 1934 a fost cumparat terenul) si copii dupa registrul agricol din 1948 pana in 1950.
Va multumesc mult si astept cu nerabdare sfatul si punctul Dvs. de vedere!
Cu stima,
Elisabeta Georgescu
mail:georgescu_vera@yahoo.com

norocel

Post by norocel » 13 Feb 2007, 17:19

Incearca sa introduci o actiune in revendicare.

misu

RESTITUIRE

Post by misu » 26 Apr 2007, 20:15

Incercati sa intrati in legatura si cu AUTORITATEA NATIONALA PENTRU RESTITUIREA PROPRIETATILOR, din CALEA FLOREASCA 202 Bucuresti. , unde ar fi trebuit trimise dosarele dupa intrarea in vigoare a legii 247 ; informatii si registratura intre orele 10-14 luni pana vineri,tel 231 54 21.
Mi-au dat cateva idei bune.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests