succesiune pentru mama!

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
gicu24

succesiune pentru mama!

Post by gicu24 » 19 Jun 2004, 21:53

Buna la toata lumea,
ma bucur ca ma gasit un forum in romaneste pentru probleme de asemena gen. situatia este urmatoarea:
mama mea naturala sa recasatorit cu tatal meu vitreg cind eu aveam 4 ani, acum 21 de ani.eu am emigrat in America acum 2 ani dar asta nu cred ca are vreo importanta.oricum tatal meu vitreg a murit de 2 saptamani de cancer. cind mama sa casatorit acum 21 de ani tatal meu a avut o casa ridicata, dar neterminata.acum casa este evaluata la120.000 de euro.am uitat sa spun ca tatal meu vitreg nu a avut nici un copil, dar are 3 frati.nici nu pot sa cred ca nici bine nu a inchis ochii, si deja fratii vor mostenire. intreband in stanga si in dreapta am aflat informatii contradictorii si abia astept sa vin in Romania s aflu mai multe.asta este ce am aflat:
A) mama ar trebui sa mosteneasca jumatate + inca jumatate din cealalta jumatate adica 3 sferturi, indiferent din ce a avut tatal meu vitreg inainte de casatorie
B) fratii spun ca intradevar 3 sferturi dar 3 sferturi din ceea ce sa facut dupa casatorie nu dinainte deci dupa parerea lor ar trebui sa primeasca casasi mama mobila. si aia nu toata numai 3 sferturi.
care din astea doua sint adevarate?
astept cu nerabdare sa primesc informatiile.
va pup si numai bine.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 21 Jun 2004, 13:13

Lucrurile stau cam asa:
-depinde destul de tare in ce sstadiu se afla casa la momentul casatoriei.
Daca in urma lucrarilor ce s-au efectuat in timpul casatoriei (lucrari de constructie, amenajari interioare, etc) sporul de valoare este indeajuns de mare pentru ca sa se poata aprecia ca valoarea imobilului a fost dobandita in timpul casatoriei, atunci acest spor de valoare (sau chiar intreaga casa) poate fi considerata ca fiind dobandita in timpul casatoriei.
Daca se apreciaza asfel atunci in masa partajabila intra numai jumatate din casa, cealalta jumatate fiind de drept a mamei tale ca efect al comunitatii de bunuri.
Partajul se va face deci intre mama ta (sot supravietuitor) pe de o parte si fratii tatalui tau vitreg pe de alta parte.
In ce priveste mobilele din casa acelea au un regim aparte, sotul supravietuitor avand un drept special de mostenire asupra mobilelor si anexelor gospodaresti
- daca nu se apreciaza ca imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei atunci intreaga casa intra in masa partajabila si se imparte intre mama ta si fratii sotului ei.

Sper ca te-am luminat cat de cat.
Manuela Ciornei

bibi

Post by bibi » 21 Jun 2004, 13:42

spune te rog daca ai fost adoptata de tatal tau vitreg ?
daca da , atunci spune si daca adoptia este cu efecte depline sau cu efecte restranse;
imobilul despre care vorbesti se afla in Romania ?
spune daca tatal tau vitreg a lasat sau nu un testament !
In functie de aceste date se poate face o analiza competenta asupra situatiei masei succesorale.

gicu24

salut,

Post by gicu24 » 21 Jun 2004, 14:10

casa este in Romania, nu ma fost adoptat de nici un fel, si nu a fost lasat nici un testament,sper ca asta o sa va ajute la o decizie.
multumesc.

bibi

Post by bibi » 21 Jun 2004, 14:47

atunci cele spuse de "attorneyatlaw" sunt suficiente !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests