Stie cineva ???

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
kko

Stie cineva ???

Post by kko » 03 Aug 2005, 19:00

Stie cineva care a fost temeiul legal al vizei anuale ce trebuia pusa pe autorizatia de functionare a unei PF sau asociatie familiale ( autorizate in baza Decr 54/1990 )???

dinubocos

Post by dinubocos » 04 Aug 2005, 07:19

Te referi la autorizatia de pf - formularul galben sau la autorizatia de functionare a comerciantului.

Pentru ultima trebuie sa fie reglementari ale organelor administratiei publice locale.

Pentru prima vezi L 300/2004

kko

Post by kko » 04 Aug 2005, 08:35

Pe mine ma interesa viza anuala pe autorizatiile de functionare obtinute in trecut, conf. Decr 54/1990. Ce este acum, nu ma intereseaza pt .moment.

M-am gandit si eu ca este vorba despre taxe locale de autorizare(autorizatia fiind eliberata de primarii) Insa eram curios ,in mod deosebit , de "ce se intampla daca nu exista o astfel de viza anuala incepand dintr-un anumit an" ( daca respectiva autorizatie se anula ori existau doar consecinte "banesti" pt. respectivul "comerciant")

Iar cum ma doare capul sa caut prin atatea legi, m-am gandit ca cineva stie. Am pus intrebarea asta si pe site-ul unei primarii sa vad ce imi raspunde.....

dinubocos

Post by dinubocos » 04 Aug 2005, 08:49

Pai mai sunt valabile respectivele autorizatii? Din cate stiu eu trebuiau preschimbate si acelea!

kko

Post by kko » 04 Aug 2005, 08:56

Nu , respectivele autorizatii nu mai sunt valabile.

Atata doar ca intr-un litigiu bazat pe o autorizatie din aia, din trecut, am observat ca nu era vizata incepand dintr-un anumit an pana la data producerii efectelor noilor reglementari. Si eram curios, atat. Voiam sa stiu daca ma pot folosi de acest "amanunt".

dinubocos

Post by dinubocos » 04 Aug 2005, 08:59

Depinde de ce parte a baricadei esti. Cred ca nu se poate opune o astfel de autorizatie sa-i spunem expirata.

kko

Post by kko » 04 Aug 2005, 09:32

Pai sunt pe partea aia a baricadei unde imi foloseste sa stiu mai multe. Dar nu pot sa zic ca autorizatia era expirata , cu muuult timp inainte, pana nu am informatii exacte, ca sa stiu pe ce ma bazez atunci cand "lovesc cu toporul" in adversarul meu (intamplator, o banca) :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests