O intrebare despre succesiune

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
DanPopescu

O intrebare despre succesiune

Post by DanPopescu » 30 Jan 2005, 15:45

Tatal meu a decedat in Aug 2000; Mostenitorii sant mama mea vitrega, sora mea si eu (din prima casatorie a lui tata) sotia tatalui meu plus un frate vitreg (fiul din prima casatorie a mamei vitrege dar adoptat de tata prin 90).
Noi n-am facut succesiunea pana acum : Nu e prea tarziu ?
A doua intrebare: fratele viterg e plecat in stainatate in mod illegal si nu vrea sa vina in tara de frica ca-si pierde locul de munca de acolo. Putem face successiune far el ? Sotia lui n-ar putea semna in locul lui (ea a ramas in tara) ?
Multumesc cu anticipatie.

roxana_amariei

Post by roxana_amariei » 30 Jan 2005, 19:44

Acum, pentru ca a trecut termenul de 6 luni in care se accepta succesiunea, va puteti adresa instantei de judecata cu o cerere de partaj a averii succesorale a tatalui vostru.
Calitate de mostenitori dupa tatal tau au: tu, sora ta, fratele vitreg care a fost adoptat de tatal tau si sotia tatalului tau. Cotele care vi se cuvin sunt de 1/4 pentru fiecare dintre voi.
Daca va intelegeti cu privire la modalitatea in care sa faceti partajul si cu privire la bunurile care vor reveni fiecaruia dintre voi, puteti face la primul termen de judecata o tranzactie, dar la care trebuie sa fiti prezenti toti pentru ca instanta sa poata lua consimtamantul fiecaruia.
Fratele tau care se afla in strainatate si nu poate sa vina, poate trimite de acolo o procura prin care imputerniceste pe unul din voi sa il reprezinte la acest proces. Procura o poate face la ambasada sau la consulatul Romaniei din acea tara, dar si aici exista riscul ca el sa fie descoperit ca sta ilegal in acea tara.

Mult succes!

DanPopescu

Post by DanPopescu » 18 May 2005, 17:47

Stimata doamna sau domnisoara Roxana,
Cu "putina" intarziere, reiau legatura cu d-stra pentru o ultima intrebare:

Exista o possibiltate legala pentru ca successiune sa fie facuta in absenta fratelui meu ? Sotia lui (care a ramas in tara) nu-l poate reprezenta ? Daca nu, ce se intampla cu successiunea daca fratele meu nu se va intoarce niciodata in tara ?
Va multumesc din nou

wittmann

Post by wittmann » 19 May 2005, 14:27

Fratele d-voastra va trebui sa trimita o procura speciala (cel mai probabil sotiei) pentru a-l reprezenta in fata notarului public.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests