inscriere carte funciara

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
indian

inscriere carte funciara

Post by indian » 25 Jun 2005, 09:12

Am cumparat un imobil (constructie + teren) in timpul casatoriei. In tranzactia (consfintita de instanta) incheiata cu ocazia divortului, am stabilit ca imobilul ramana in proprietatea exclusiva a mea.
Intrebare: este necesar sa anunt cartea funciara in legatura cu faptul ca sunt unic proprietar?

ATX2003

Post by ATX2003 » 27 Jun 2005, 11:34

pentru a fi opozabil tertilor ar trebui sa faci modificarile in cartea funciara in baza actului care consfiinteste dreptul tau de proprietate asupra intregului imobil. si niciodata nu se stie cand ai nevoie sa prezinti extrasul de carte funciara si o sa ti se ceara acordul fostului sot chit ca el nu mai este proprietar.recomandarea mea este sa te intabulezi in CF ca unic proprietar asupra imobilului.

lilix2

inscriere carte funciara

Post by lilix2 » 27 Jun 2005, 21:36

[quote]
am avut o speta cand dupa 3 ani am incercat sa inscriu in CF tranzactia si mi-a respins-o judele. Cred ca ar trebui sa - ti inscrii dreptul tau in CF ca sa eviti discutiile ulterioare. Oricum odata clarificata situatia si in CF, ti-ai luat o grija![/quote]

indian

Post by indian » 28 Jun 2005, 11:07

asa m-am gandit si eu. Multumesc!

ada_35

Post by ada_35 » 29 Jun 2005, 09:37

sa intabulezi tranzactia si sa faci modificarile si administratia financiara. Sunt operatiuni care se pot intocmi fara extras de carte funciara, numai cu certificat fiscal, operatiuni care se pot incheia si numai de catre unul dintre soti, avand mandatul tacit al celuilalt. Sa nu te trezesti cu vreun contract de inchiriere sau contract de comodat... incheiat de sotia ta...asa, daca isi doreste sa te mai incurce putin. Niciodata nu este rau sa iti iei masurile de precautie, chiar daca un divort s-a incheiat in buna intelegere. Un notar bun ti-ar cere pentru incheierea unor astfel de acte si certificatul fiscal, dar nu este obligatoriu. Deci! la fisc l-ai inscris actul?

indian

Post by indian » 29 Jun 2005, 12:17

multumesc frumos. Acum, m-am luminat. In afara de faptul ca am legalizat hotararea judecatoreascda, nu am facut nimic pana acum.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests