ajutati-ma va rog....

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
deea_2007

ajutati-ma va rog....

Post by deea_2007 » 27 Feb 2011, 17:45

sper k am deschis subiectul unde trebuie,sa incep;in anul 2008 eu impreuna cu mama mea am cumparat de la bunici mei o casa batraneasca si cu terenul de langa casa cu contract de vanzare - cumparare cu uzufruct viager,in 2010 am inceput constructia la o casa in aceasi curte pe care inca nu am terminato si momentan nu am facut receptia dar o voi face,autorizatia de constructie am obtinut-o pe numele meu si al mamei mele,dar problema este k din cate stiu eu nu am fost in termen de 30 de zile de la incheiera contractului la primarie pentru a intra pe rol,(am aflat din intamplare k trebuie sa te duci la primarie in termen de 30 de zile)deci eu am fost anul acesta la primarie k sa platesc impozitul la casa si akolo figureaza(si pe chitanta la fel) k inca casa mai este pe numele bunicilor si impozitul se plateste tot pe numele bunicilor.akum ce sa fac?este o problema k nu mam dus sa ma inscriu (sau cum se numeste)akolo la primarie?este o problema grava?imi ia cineva casa?sau ce sa fac? k eu ma gandeam k atunci cand o sa fac receptia la casa noua atunci sa ma trec in rol dar pana atunci nu mai am rabdare si as vrea sa stiu k sa nu ma duc akolo la primarie asa k o.... toanta cum sunt.multumesc pentru viitoarele raspunsuri si sper sa imi raspundeti

deea_2007

Re: ajutati-ma va rog....

Post by deea_2007 » 27 Feb 2011, 22:32

nu este nimeni pe aici k sa ma ajute si pe mine?va rog ajutati-ma....

vulpacris

Re: ajutati-ma va rog....

Post by vulpacris » 01 Mar 2011, 12:17

Autorizatia de construire a fost emisa de catre primarie, si pentru a o obtine ati fost obligata sa depuneti si actele de proprietate asupra terenului, deci, ati declarat la primarie faptul ca ati cumparat imobilul de la bunici.

Mai mergeti odata la primarie sa va inregistreze in rolul agricol si in cel fiscal ca si fiind proprietar al imobilului. Nu are importanta pe numele cui ati achitat taxele si impozitele pentru acest imobil, atata timp cat au fost achitate.

Cand veti face procesul verbal de receptie pentru casa noua ii veti chema pe cei de la primarie, dupa care si aceasta o sa fie inregistrata in evidente, iar primaria o sa va emita un act cu care o sa mergeti la biroul de carte funciara sa va inregistrati si cu imobilul si cu casa cea noua.

:cafea:

sansiro

Re: ajutati-ma va rog....

Post by sansiro » 18 Mar 2011, 22:43

Nu va faceti nicioun fel de probleme. In afara de o amenda (vreo 25 de lei). In niciun caz nu va ia cineva casa!!!!
Stai linistita. Probabil o sa platiti ceva in plus cu titlu de amenzi si penalitati de intarziere.

deea_2007

Re: ajutati-ma va rog....

Post by deea_2007 » 24 Mar 2011, 22:04

multumesc pentru raspunsuri,multumesc frumos si sa va dea Dumnezeu sanatate :kiss:
pentru alte intrbari deschid un alt subiect sau le poat posta si aici?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests