casa fara autorizatie/intrare in legalitate

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
wasile369

casa fara autorizatie/intrare in legalitate

Post by wasile369 » 27 Jan 2011, 15:39

am cumparat anul trecut un teren pe care este construita o casa fara autorizatie. fostii proprietari au cerut si obtinut autorizatia pentru o "anexa gospodareasca", care in proiect avea baie, bucatarie si doua camere. au construit in 2003 o casa p+m mai mare decat ce era in proiect, contorul electirc este in casa si au construit si mai multe anexe. nu au stiut ca autorizatia trebuie inchisa si au constatat ca nu pot intabula casa numai cand deja demersurile de vanzare (catre noi) erau avansate.
(noi nu am avut de ales, trebuia sa ne mutam in 2 saptamani.)
acum vreau sa intram in legalitate. casa este la marginea satului, in intravilan, are curent electric, nu sunt conducte de gaze, nici conducte de apa la mai putin de 50 m.
cum putem intra in legalitate? de la urbanism de la primarie ne-au spus s-o luam cu autorizatiile de la capat, ca si cum acum am construi-o. un inginer topometrist ne-a spus ca putem sa facem o actiune la judecatorie pe art. 492 Cod civil ca sunt proprietarul constructiei, apoi va urma o amenda si cateva avize. la primarie mi-au spus ca nu se poate.
care ar fi cea mai ieftina solutie? care ar fi cea mai buna? ce pasi ar trebui sa urmez?
multumesc anticipat.

marusha

Re: casa fara autorizatie/intrare in legalitate

Post by marusha » 08 Feb 2011, 12:13

Numai la judecatorie se rezolva; va angajati un avocat el stie ce inseamna 492 cod civil.
Se pare ca doriti sa verificati informatia de la expertul topo...
Costurile sunt in functie de valoarea casei(unde este situata urban/rural):taxa timbru+ onorariul avocat si expertiza constructii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests