date personale

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
andreeabia

date personale

Post by andreeabia » 22 Jan 2011, 07:05

Cred ca ar trebui deschis un topic privitor la protejarea datelor cu caracter personal, respectiv prin prizma L.36/1995 SI A L.677/2006. Cred ca sunt destul de multe persoane care sunt in necunostinta de cauza cu privire la obligatiile si mai ales drepturile pe care le au in ceeace priveste protectia datelor personale(identificare,identificabile, adresa,cnp).Sunt acte care se pot obtine f.usor, cu o mica atentie, de la un operator de date personale,(chiar de la un notar-care este si el operator). iar cei care patesc asa ceva nu stiu ce sa faca.
Credeti ca ar fi utila o astfel de discutie?

angel

Re: date personale

Post by angel » 22 Jan 2011, 12:47

Evident.
Nu mai departe de ieri,a fost o stire in care practic zeci de persoane dintr-un oras din jud.Arad, au fost victime ale unei casiere dintr-o banca, care a facut credinte in numele acestor persoane,bineanteles ca avea datelede identificare ale acestora....si i-au prejudiciat pe fiecare cu zeci de mii de lei....

la Iasi idem...o alta victima...este in faza de executare...si toate acestea pentru caci, probabil si-a lasat o copie CI la indemana unui raufactor, iar acesta a fost "clonat".
problema este, ca insititutiile bancare de ex., n-au posibilitatea tehnic vorbind, de a verifica,daca CI-urile sunt false ,ori ba...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests