SUCCESIUNE

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
MIRELAPAU

SUCCESIUNE

Post by MIRELAPAU » 22 Jan 2010, 20:22

Buna seara . Tatal meu a decedat si suntem 2 surori . Daca deschidem succesiunea este necesara prezenta fizica la notar si a sorei mele ? Se poate lucra cu imputernicire ?
Multumesc

vulpacris

Re: SUCCESIUNE

Post by vulpacris » 23 Jan 2010, 06:57

Daca sora dvs. nu este in tara, sau este domiciliata in alta localitate, se poate si cu procura autentificata la consulatul Romaniei din tara respectiva sau la un notar public din localitatea unde domiciliaza, data de catre acesta pentru acest scop, insotita de o declaratie autentificata prin care accepta succesiunea.

:cafea:

Iraida

Re: SUCCESIUNE

Post by Iraida » 13 Feb 2010, 12:05

Buna ziua tuturor.

Sunt mai multe subiecte deschise pe tema succesiunii, dar cred ca aici e cel mai potrivit loc sa postez problema mea.

In 29 ianuarie a decedat soacra mea. Socrul este decedat din 2007, unicul copil este sotul meu.
Noi locuim in strainatate. Stiu ca, pentru a evita plata taxei de timbru, trebuie sa facem demersurile necesare succesiunii in primele 6 luni, deci teoretic pana cel tarziu luna iulie a.c.

Intrebarile mele sunt doua:

1. Pot merge eu sa fac tot ceea ce este necesar? Sotul meu nu se va putea deplasa in Romania, serviciul nu ii permite. Ar putea sa mearga in Romania abia in august.

2. Am aflat, tot de pe internet, ca exista o alternativa la procedura succesiunii prin notariat, aceea prin tribunal.
Este valabila doar pentru cazurile in care exista mai multi mostenitori (partaj, adica)?

Multumesc pentru orice raspuns edificator.

DevilMean

Re: SUCCESIUNE

Post by DevilMean » 13 Feb 2010, 22:34

Daca sotul dumitale nu se poate deplasa in Romania, va trebui sa va dea o procura de imputernicire, pe care o luati de la ambasada, pentru ca dumneavoastra nu aveti dreptul de a il reprezenta pe sot fara imputernicirea acestuia.
Solutia cu tribunalul se aplica doar atunci cand partile nu se ajung la intelegere.
Dumneavoastra insa dati de inteles ca sotul este singur la parinti, mostenitorii in linie descendenta sunt : copii, nepotii, stranepotii.
Trebuie sa stiti, ca oricine care se afla in linia descendenta sau ascendenta , poate cere inceperea procedurii de succesiune.

Iraida

Re: SUCCESIUNE

Post by Iraida » 13 Feb 2010, 22:43

Va multumesc pentru raspuns.

Iraida

Re: SUCCESIUNE

Post by Iraida » 27 Feb 2010, 19:05

O intrebare, cam care ar putea fi taxa notariala pentru o masa succesorala in valoare de 50 000 de RON?

Mi s-au cerut 1100 de RON, este prea mult? Nu ma pricep la lucrurile astea, n-am avut niciodata de-a face cu practicile notariale...

angel

Re: SUCCESIUNE

Post by angel » 27 Feb 2010, 19:23

intrucat nu stiu sa avem un notar printre noi,sau daca are cineva grilele cu onorariile notarilor publici la dvs in zona...dar mai mergeti cu dosarul si intrebati si la alti notari publici din localitatea dvs de domiciliu si-l alegeti pe cel mai convenabil ca si pret.

DevilMean

Re: SUCCESIUNE

Post by DevilMean » 01 Mar 2010, 01:23

Nu este mult, este ok, in conditiile in care bunurile succesiunii la care am fost eu a fost de 150.000 RON si am platit 2.300, totalul taxelor.
Poti gasi si unul mai ieftin, caci notarii au si ei o cota parte din cat cer unui client.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests