acte pt. succesiune/vanzare teren

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
qbit

acte pt. succesiune/vanzare teren

Post by qbit » 21 Feb 2010, 12:55

Buna ziua,

Doresc sa fac actele de succesiune pt. un teren agricol al bunicului meu, in vederea vanzarii ulterioare, si am cateva nelamuriri. In primul rand, eu am deja un certificat de mostenitor, dar pe care nu este trecut si terenul respectiv. Presupun ca nu este considerat act valabil pt. trecerea terenului pe numele meu. Trebuie facut un nou act de succesiune sau trebuie facuta o anexa la certificatul respectiv?

Terenul este trecut pe numele mai multor persoane (bunicul meu si fratii/surorile lui). Pentru intocmirea actelor de succesiune, am nevoie de actul de proprietate in original sau este suficienta o copie legalizata (originalul actului este la o matusa a mea si mi-ar fi mai usor daca se poate folosi doar o copie) ?

O a doua problema este legata de actele necesare pentru vanzarea lotului respectiv de pamant. Una dintre persoanele trecute pe actul de proprietate (sora a bunicului meu) a decedat, fara a lasa mostenitori(copii/parinti sau sot supravietuitor), din cate cunoastem eu si rudele mele. Cum putem verifica acest lucru? Ce se intampla cu partea cuvenita persoanei respective (au surorile si fratii supravietuitori vreun drept asupra partii respective) si ce acte sunt necesare pt. a putea vinde lotul de pamant? Se poate vinde lotul de pamant in aceste conditii, fara a realiza iesirea din indiviziune?

vulpacris

Re: acte pt. succesiune/vanzare teren

Post by vulpacris » 21 Feb 2010, 13:13

Trebuie sa faceti succesiunea dupa sora bunicului, mostenitori fiind rudele colaterale ale acesteia, fratii si surorile acesteia, sau succesorii acestora.

Trebuie sa faceti iesirea din indiviziunea dreptului de proprietate asupra acestui teren prin partaj voluntar sau judiciar.

Numai dupa aceeea, in temeiul actului de partaj, puteti cere un Certificat de mostenitor - sulimentar - in care sa fie trecut si terenul agricol.

Dupa aceea puteti vinde terenul.

:cafea:

qbit

Re: acte pt. succesiune/vanzare teren

Post by qbit » 21 Feb 2010, 16:01

Multumesc pt. raspuns!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests