informatie cadastru si intabulare

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
asalcescu

informatie cadastru si intabulare

Post by asalcescu » 28 Feb 2010, 10:35

Buna ziua ,
As dori o informatie despre cadastru si intabulare .Am sa descriu situatia .
In 1991 tatal meu a facut o iesire in indiviziune prin hotarere judecatoreasca pentru o proprietate .Au fost create 2 loturi .Anul trecut tatal meu a decedat si eu am devenit unic mostenitor .Am facut succesiunea ,fratele tatalui care este proprietarul celui de al 2 lea lot a dat declaratie ca nu are nici o pretentie la lotul ce imi apartine .M-am apucat sa fac cadastrul si intabularea si societatea care a masurat a gasit putin diferite masuratorile fata de expertiza judecatoreasca pe care o aveam din 1991.(EXemplu in expertiza deschiderea la strada era de 2,6m iar conform masuratorilor pentru cadastru au reiesit 3.03m).
Deja a fost depusa documentatia de cadastru si in cateva zile trebuie sa iasa .
Intrebarea mea este :Fratele tatalui are cum sa conteste cadastru ?Odata iesit cadastru poate intra pe terenul meu ?
Din cate am inteles si el vrea sa isi depuna documentatia de cadastru dar trebuie sa astepte sa iasa cel depus de mine.
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.

DevilMean

Re: informatie cadastru si intabulare

Post by DevilMean » 01 Mar 2010, 01:29

Nu prea ar avea importanta asta, ei te pot chema pentru confirmarea cadastrului daca suprafata inscrisa ar fi fost mai mica de 4% (parca atat este abaterea la ei) caz in care iti aduceau la cunostinta daca esti de acord cu valoarea respectiva, daca nu, se cerea alta expertiza pentru stabilirea pierderii, iar daca valoarea depasea acea cota de procentaj, ei iti respingeau dosarul si iti cerea sa refaci masuratorile.
Totusi, odata intabulat terenul, unchiul tau nu il mai poate ataca, el de fapt nici nu cred ca stie valorile.

asalcescu

Re: informatie cadastru si intabulare

Post by asalcescu » 02 Mar 2010, 17:16

Multumesc frumos pentru raspuns .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests