Succesiune sau mostenire?HELP

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
misi

Succesiune sau mostenire?HELP

Post by misi » 19 Apr 2005, 10:24

Bunicul meu din partea tatalui a avut 3 copii...tatal si inca 2 frati...

Dupa moartea bunicului(a murit acum 15 ani cred) s-a facut succesiunea doar pt. casa in care locuia bunicul(era proprietate personala)...casa a fost cedata unuia dintre frati de comun acord.

Cand a venit legea de inapoiere a terenurilor tatal meu s-a ocupat de recuperarea unui teren care a fost al bunicului...si de atunci tatal meu plateste toate datoriile catre stat pt acel teren...
Problema este ca titlul de proprietate pt acest teren este pe numele bunicului...

Frati tatalui au decedat ...unul dintre frati are 3 copii...
Deoarece tatal meu s-a ocupat de pamant de atatia ani...se poate face ceva sa il treaca pe numele lui???
Vor avea dreptul si copii fratelui la acest teren???

Plizzzzz help

aho

Post by aho » 19 Apr 2005, 11:06

Imi vine greu sa cred ca s-a emis un TP pe numele unei persoane decedate. Terenul se imparte intre tatal tau si copii fratilor tatalui tau care vin la mostenire prin reprezentare . Daca succesiunea se face la notar se fac un supliment la actul anterior prin care s-a facut partajul casei . Sumele platite de tatal tau dau nastere unui drept de creanta si are dreptul numai la restituirea sumelor efectuate in ultimii trei ani.

misi

Post by misi » 19 Apr 2005, 12:26

Ar mai fi o problema ...destul de mare...dupa moartea unchiului meu sotia lui s-a recasatorit si noi nu am mai pastrat legatura...nu mai stim nimic de ei...
Daca ei nu sunt de gasit inseamna ca nu se poate face succesiunea?

misi

Post by misi » 20 Apr 2005, 15:40

Buna,
chiar nu stie nimeni cum se poate face?

elis

Post by elis » 20 Apr 2005, 19:18

Daca bunicul tau a murit inainte de intrarea in vigoare a Legii nr. 18/1991 (si nu a facut el cererea pentru reconstituirea dreptului de proprietate), cred ca titlul s-a eliberat gresit si ca ar fi trebuit eliberat pe numele tatalui tau.
Daca insa a avut o imputernicire din partea celorlati mostenitori si a actionat si in numele acestora, atunci titlul trebuia eliberat pe numele tuturor mostenitorilor, urmand ca iesirea din indiviziune sa se faca potrivit dreptului comun.

Ai spus ca au fost trei mostenitori si ca doi au renuntat.
Renuntarea, nu cred ca s-a facut in favorem, asa cum pari a sugera tu, pentru ca ar fi presupus ca mostenirea sa fie acceptata si apoi sa se faca o donatie.
Eu cred ca in realitate, cei 2 au renuntat pur si simplu la mostenire.
Legea nr. 18/1991 spune insa ca mostenitorul care a facut cerere de reconstituire este repus in termenul de acceptare a mostenirii.
Daca vrei un raspuns mai exact ar trebui sa spui daca numai tatal tau a facut cerere de reconstituire numai pentru sine sau a facut-o si in numele celorlalti mostenitor.

misi

Post by misi » 21 Apr 2005, 08:24

Bunicul meu a murit in 1985 ...dar terenul a fost recuperat de tatl meu in anul 1993 ...

Fratii tatalui meu au decedat...deci mostenitori ar mai putea fi din cate stiu eu copii fratilor tatalui meu.Doar unul dintre frati a avut 3 copii dar noi nu mai stim nimic de ei...nu am mai pastrat legatura...mama copiilor este recasatorita si nu mai stim nimic de ea...

Titlul de proprietate este pe numele bunicului dar impozitul il plateste tatal meu...

vioras

Post by vioras » 21 Apr 2005, 15:56

au facut cerere pe legea nr.18/1991, sau Legea 1/2000 si mostenitorii (copii) celorlalti doi frati ai tatalui tau. sau numai tatal tau?
sau mai banuiesc ca tatal tau a facut cererea de reconstituire a dreptului de prooprietate in numele tuturor mostenitorilor, si de aceea probabil s-a emis titlul de proprietate pe numele autorului-defunct. Celor de la primarie le-a fost mai usor sa scrie in procesul verbal pe autor, decat pe mostenitorii acestuia .
DAca titlul de proprietate este deja emis ,chiar asa eronat, atunci eu cred ca pamantul se va imparti corespunzator sau ...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests