am o nedumerie

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
fanna

am o nedumerie

Post by fanna » 20 Oct 2004, 19:18

Intr-un contract pentru termenul de reziliere sa mai poate folosii si termenul de denuntare unilaterala.Eu stiu ca nu sunt acelesi intelesuri la acesti termeni.
Am intilnit cazuri in care din contesc asa reesea, si acuma sunt in dilema.

innuenda

Post by innuenda » 21 Oct 2004, 12:18

Sigur ca nu sunt sinonime juridic. Rezilierea este un efect specific tuturor contractelor sinalagmatice cu executare succesiva, pe baza caruia partea care si-a indeplinit obligatia contractuala poate cere desfiintarea contractului pt. neexcecutarea sau executarea necorespunzatoare a obl. de catre cealalta parte, pe cand denuntarea unilaterala a contractului este o exceptie de la obligativitatea contractelor (a tuturor contractelor) intre parti si nu este permisa decat daca este expres stipulata in contract (daca acel contract nu este unul irevocabil si daca respectiva clauza de denuntare unilaterala nu echivaleaza cu o conditie potestativa pura din partea celui care se obliga) sau expres mentionata in lege (regula fiind aceea a lui mutuus dissensus). Sigur ca exista unele puncte unde cele doua par sa se intalneasca (de ex: au ca efect desfiintarea ctr.) dar un jurist nu are voie sa le confunde.

roxana_juridic

Post by roxana_juridic » 21 Oct 2004, 16:06

adica una din deosebiri ar fi ca o reziliere a contractului se poate cere numai in cazul cand exista o neexecutare a obligatiei din partea celuilalt(care pretinde insa ca tu sa-ti executi obligatia ce-ti incumba), pe cand in cazul unei denuntari unilaterale, aceasta se poate face in situatia in care una din parti nu mai doreste continuarea aplicarii contractului, chiar daca cealalta parte si-a executat sau isi executa stabilita prin contract, (in cazul in care posibilitatea unei denuntari e prevazuta expres in contract).

fanna

Post by fanna » 22 Oct 2004, 17:48

mersi de lamuriri...a fost ceva pe moment, ce imi trebuia la ora 20.00, cind trebuia in 5 min sa fac un contract de transport, dupa un alt model, sa il schimb, sa mai bag clauze...rupta de obosita, si efectiv am incurcat si eu termenii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests