Tv in restaurant

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
siad

Tv in restaurant

Post by siad » 24 Sep 2006, 23:02

Cei care au tv in restaurante, baruri, sunt amendati pe motiv ca se transmite neautorizat, in public, pretinzandu-se plata unor taxe suplimentare pentru aceasta. Legea 8/1996, privind drepturile de autor, sanctioneaza fapta prevazuta la art.142,i): " emite sau transmite intr-un loc accesibil publicului o opera radiodifuzata sau televizata". Agentul economic plateste taxa radio si taxa tv. Consumatorii platesc si ei aceste taxe. La prima vedere, pare o anomalie. Ce credeti, se interpreteaza gresit articolul cu pricina?

corect

Post by corect » 24 Sep 2006, 23:18

Maestre, te informez ca intreg articolul 142 din Legea nr.8/1996 a fost abrogat.
Prin L.nr.285/2004!
:fluierat:
Respecte!

corect

Post by corect » 24 Sep 2006, 23:26

Si, oricum, fapta enuntata de tine era prevazuta ca infractiune in defunctul articol. :?
Deci, ca sa reluam, cine-i amendeaza pe oamenii aia si in ce baza??? :roll:

siad

Post by siad » 25 Sep 2006, 16:57

Sintagma a fost reluata in art.15(1) din L248/2004: " Se considera comunicare publica....precum si prezentarea intr-un loc public, prin intermediul oricaror mijloace, a unei opere radiodifuzate" . Cred ca se vor pretinde in continuare contributii pt drepturi de autor! Cel de la care am aflat despre interventia "organelor" nu a stiut sa-mi spuna cine erau. Au venit 2 persoane impreuna cu un politist. Proprietarul a scos tv-ul din bar si l-a dus in casa iar pe "organe" le-a dat afara.

luc4s

Post by luc4s » 25 Sep 2006, 17:11

Legea8 /96
71. Articolul 140 va avea urmatorul cuprins:
"ART. 140
(1) Constituie infractiuni si se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 2 ani sau cu amenda de la 10.000 lei (RON) la 30.000 lei (RON) urmatoarele fapte comise fara autorizarea sau consimtamantul titularului drepturilor recunoscute de prezenta lege:
a) reproducerea operelor sau a produselor purtatoare de drepturi conexe;
b) distribuirea, inchirierea sau importul pe piata interna al operelor ori al produselor purtatoare de drepturi conexe, altele decat marfurile pirat;
c) comunicarea publica a operelor sau a produselor purtatoare de drepturi conexe;
d) radiodifuzarea operelor sau a produselor purtatoare de drepturi conexe;
e) retransmiterea prin cablu a operelor sau a produselor purtatoare de drepturi conexe;
f) realizarea de opere derivate;
g) fixarea in scop comercial a interpretarilor sau a executiilor artistice ori a programelor de radiodifuziune sau de televiziune.


Este infractiune si acum.
Dar nu se prea pune accentul pe asta(doar daca sunt plangeri in sensul asta).
A intocmit politistul vreun proces verbal?(poate cei 2 erau martori asistenti
:grin: )
Oricum, la infractiunile astea se da scoatere, pentru ca nu prezinta pericol social.
Oricum, de controale pe ambientale in restaurante n-am mai auzit
Cred ca a vrut sa-l faca pe patron(poate a suparat cu ceva pe cineva... :? )

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests