ONG

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
jus2001

ONG

Post by jus2001 » 06 Feb 2005, 12:32

Am o cunostinta care m-a rugat sa ii infiintez un ONG. Daca stie cineva care sunt pasii de urmat sa imi dea si mie detalii ca nu stiu nimic in privinta asta.De fapt pasii i-am aflat io da poate-mi detaliati si mie Si in plus cam cat dureaza totat procedura si ce onorarii se iau?

ramonn

Post by ramonn » 06 Feb 2005, 19:54

fanle pe og26/2000.

jus2001

Post by jus2001 » 06 Feb 2005, 20:11

Am citit eu in diagonala ordonanta aia, am vazut cerinta privitoare la patrimoniul societatii care tb sa fie de 100 de ori mai mare decat salariu minim brut pe economie - deci 310 mil., dar pentru disponibilitatea de denumire nu stiu daca completez un forumular la M. just sau fac eu o cerere. Acolo sunt nelamurit. Si de asemenea nu stiu cat se ia la treaba asta. Ah si mai e o ordonanta 37/2003 care modifica ordonanta 26. Asta pentru cine intereseaza.

fanna

Post by fanna » 06 Feb 2005, 23:27

jus, ce vrei sa faci asociatie sau fundatie, pentru ca doar pentru fundatie e de 100 de ori minimul pe economie. ia si citeste si 37/2003, ca acolo scrie.
Cit pentru rezervare ...este un formular la Min.Justitiei.
Si vezi ca prin 37/2003 s-a introdus obligativitatea acceptului ministerului de resort in functie de obiectul de activitate, la art 6 litera d parca...
vorbim pe yahoo...ca eu am mai incercat sa fac.
Cit despre onorarii nu stiu sa iti spun, decit ca se ia mai mult decit la inmatriculari de societati comerciale.Cel putin in Arad asa e.Dar nu stiu cit :(

jus2001

Post by jus2001 » 06 Feb 2005, 23:57

Merci frumos. Mai vorbim pe messenger si iti cer eu mai multe explicatii. Ciao!

dinubocos

Post by dinubocos » 07 Feb 2005, 22:39

Pentru rezervare poti formula o cerere nu neaparat tip. O depui la Ministerul Justitiei dupa ce achiti o taxa - ultima data era de 50.000 lei, probabil ca a crescut - intr-un cont pe care-l obtii de la Departamentul ONG-uri din MJ.
Dupa ce ai denumirea redactezi statutul si actul de constituire si-l depui la judecatorie cu actele doveditoare pentru sediu, patrimoniu initial, denumire etc.

Dureaza cam doua saptamani. Cu incheierea primita margi la statistica pentru codul SIRUES si apoi la finante pentru CUI.

Nu uita sa ceri de la judecatori un certificat.

Daca infiintezi ONG-ul sub forma unei asociatii atunci patrimoniul initial va doar de trei ori salariul minim pe economie.

jus2001

Post by jus2001 » 07 Feb 2005, 23:15

Mersi frumos!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests