Numerotare facturi pe calculator

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
Rain

Numerotare facturi pe calculator

Post by Rain » 26 Oct 2009, 13:48

Vreau sa trec la facturile facute pe calculator si ma intereseaza un detaliu mic, dar spinos: numerotarea acestora. Intrucat am inteles ca-ti poti crea seria acestora, gen XXX, m-ar interesa si numarul sa nu inceapa de la 1. Adica prima factura emisa sa nu fie XXX 0001 ci XXX 0151. Este posibil asa ceva?

Ma intereseaza acest lucru deoarece nu vreau sa ma duc la un client sa tai factura nr. 0001.

Iata ce scrie in ORDINUL nr. 2.226 din 27 decembrie 2006

Norme privind regimul intern de numerotare a facturii

1. Persoanele care rãspund de organizarea şi conducerea contabilitãţii vor desemna, prin decizie interna scrisã, o persoana sau mai multe, dupã caz, care sa aibã atribuţii privind alocarea şi gestionarea numerelor aferente facturilor emise de societate.
2. Factura va avea un numãr de ordine, în baza uneia sau mai multor serii, numãr ce trebuie sa fie secvential, stabilit de societate, astfel încât sa se asigure necesarul în funcţie de numãrul de facturi emis.
Anual, se stabileşte numãrul de la care se va emite prima factura.
În alocarea numerelor se va tine cont de structura organizatoricã, respectiv gestiuni, puncte de lucru, sucursale etc.
3. Persoanele prevãzute la art. 1 din Legea contabilitãţii nr. 82/1991 , republicatã, vor emite proceduri proprii de stabilire şi/sau alocare de numere prin care se va mentiona, pentru fiecare exerciţiu financiar, care este numãrul de la care se emite prima factura.


Conform acestui text se poate ca numarul cu care incep numerotarea facturilor sa nu plece de la 1? Sa fac o mentiune de genul ca numerotarea va pleca de la nr. 0151? Se poate?

Multumesc anticipat.

razman

Post by razman » 26 Oct 2009, 15:54

Pai aloci...functie de gestiuni...
Gestiunea 1 de la 1..la 150
Gestiunea 2 de la 151 ....la 200

Factura respectiva...este prima de la gestinea 2...deci nr.151

:-D :-D :-D

Rain

Post by Rain » 26 Oct 2009, 16:05

Merci de sugestie.

Pentru ca nu o sa tai facturi de la 1 la 150, ce o sa fac cu gestiunea 1? Sau mai bine zis cum o motivez ca am creat-o? Asta in cazul vreunui control.

razman

Post by razman » 26 Oct 2009, 16:24

Sa motivezi ?....da de ce? Ai savarsit ceva ilegal? Si daca ai savarsit..cade in sarcina lor sa probeze ...dobitocii.
Exista si in fiscalitate principii,..... dintre care unul este principiul libertatii de management (de gestiune).
Si daca te intreaba ei ...de ce?...tu le raspunzi pe masura...de kyky,..de ciuda, sau...ca sa intrebe prostii, sau .....ca asa or vrut muschii mei in formare, sau..... cine i curios moare repede, sau....mai vrei sa ti zic ce raspunsuri le dau eu la asemenea intrebari?
Daca vrei sa fi politicos/asa ...asa am considerat eu a fi necesar, in viitor dorind a angaja un agent de vanzare (cu pispac de ala la purtator ce listeaza facturi)

Rain

Post by Rain » 26 Oct 2009, 16:35

Nu de alta, dar intrebandu-mi contabila de numerotare mi s-a raspuns ca trebuie musai sa inceapa de la 1. Asa cel putin stiu ce o sa-i raspund cand o sa faca ochii mari. 8O

Merci inca o data!

razman

Post by razman » 26 Oct 2009, 16:42

Contabili,..... da le pace..... ca s un pic redusi,..... adica..... restransi
:-D :-D :-D :-D :-D

razman

Post by razman » 26 Oct 2009, 16:47

PS Important e sa faci decizia aia interna....cu persoana....cu gestiunea 1 care vinde cuie de la nr la nr. getiunea 2 care vinde m.ie(nu am gasit alta rima) de la nr la nr etc.
si le o bagi berbecilor sub nas de i nevoie.
Daca vrei, mai poti sa zici...pt activitatea secundara reprezentand de ex.prestari servicii (sau ce ai tu in obiect secundar)......de la nr.1 la nr.150 si pt activitatea principala.... de la nr.151 la 1000000
Bafta in activitate!!!!!

utzu

Post by utzu » 26 Oct 2009, 22:23

bai razman .. esti super tare..
daca-mi treceau prin minte chestiile astea de cate bobarnace ma feream!!!

observer

Post by observer » 27 Oct 2009, 08:20

De avocati si popi cel putin o data in viata ai nevoie.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests