ATENTIE O NOUA TEAPA

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
lex68

ATENTIE O NOUA TEAPA

Post by lex68 » 09 Nov 2007, 15:41

Zilele trecute am fost sunat cu numar necunoscut,interlocutorul sustinind ca se afla in Italia si ca vrea sa divorteze.era ora 21.00 ora Romaniei.Mi/a comunicat ca are 2 copii,minori ( 16,17 ani)iar motivul era ca sotia nu se deplaseaza in Italia acolo unde el lucreaza alaturi de copii.Imi cerea ajutorul in sensul de a/i promova actiunea de divort si imi solicita datele personale ( adresa,c.i,cnp,an nastere...)ptr procura in fata notarului de acolo...apostila....Afirma ca se afla alaturi de un consilier juridic din Italia,care se ocupa de astfel de proceduri juridico/administrative in Italia pre romanii de acolo.I/am cerut consilierului o dovada in acest sens,pe e/mail si acesta mi/a trimis doua poze cu reclama unei anume societati din italia care are si acest obiect de activitate.Precizez ca societatea pe care sustine ca o detine este numita altfel decit cea la care facea referire prin imagini.Am comunicat cu acea societate care mi/a infirmat ca vreo persoana cu acel nume este consilier in cadrul ei,si nici nu are legaturi de colaborare cu asanumita societate a acestuia.
Ptr a ma convinge a urmat ritualul cu 2 apeluri scurte de pe un nr.italian,urmate de apeluri de pE nr necunoscut.Sigur ca onorariul propus era substantial.
In acest context poate va amintiti de ........apelurile unui arestat in granita care avea nevoie de cartele telefonice si suna un avocat....
De curind am avut un dosar in care clientul meu a dat datele personale cuiva,in alt context iar ulterior a platit o suma mare unei banci unde ajunsese,fara voia lui girant. ASADAR ATENTIE

cobe_mitroi

Post by cobe_mitroi » 13 Jan 2008, 01:46

:cafea:

av_bbq

Post by av_bbq » 15 Jan 2008, 22:33

"ati castigat din partea companiei Orange un premiu de 2000 euro in urma trageri la sorti....bla ..bla .... pentru a va trimite premiul avem nevoie de date personale ....nume adresa CNP, serie CI, cont bancar (unde sa trimita onoratii premiul :lol: )" :-? :-? :-? si tot un apel de pe un numar privat....suna cunoscut?
cam tot acelasi lucru.
PS: si asociatul meu a primit o frumoasa oferta din Spania tot pentru un divort si culmea tot pentru acelasi motiv ( sotia nu vrea sa vina in Spania) tot cu 2 minori :-D[b][/b]

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests