alcoolemie luata fara vointa salariatului

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 01 Apr 2005, 09:19

Unui salariat aflat in stare de ebrietate vizibila i s-a luat sange impotriva vointei sale. La test i s-a constatat o alcoolemie de 2,10.I se poate aplica sanctiunea diminuarii salarului de baza chiar daca i s-a luat sange impotriva vointei sale? E valabila proba de sange?I se poate desface contractul de munca pt. o astfel de fapta?
Mentionez ca e spital si de asta i s-a luat sange direct de asistent

elis

Post by elis » 01 Apr 2005, 09:27

Acum nu stiu sa-ti spun dar am vazut o hotarare CEDO referitoare la recoltarea de probe biologice fara acordul persoanei respective (nu era o hotarare impotriva Romaniei si am gasit-o pe site-ul CEDO).
Daca o mai gasesc revin cu informatii.

croc

Post by croc » 01 Apr 2005, 09:37

nu cred ca se poate lua o astfel de proba fara acordul persoanei;
dar, raspunsul la intrebarea ta este ca da, se poate desface contactul de munca, nu pe baza probei luata impotriva vointei lui, ci pe baza unui proces verbal, intocmit cu martori cum ca respectivul era intr-o avansata stare de ebrietate(evident in pline atributiuni de serviciu); daca nu este de acord cu constatarea din procesul verbal, sa dovedeasca faptul ca nu era in stare de ebrietate. :mrgreen:
tot evident este insa ca proba s-a luat, rezultatul este "care este", si o vei depune la dosar, asa intr-o doara, nu ca proba principala;

SORINUTA

Post by SORINUTA » 01 Apr 2005, 09:43

Angajata a recunoscut proba si ca bause, dar arata in nota explicativa ca i s-a luat impotriva vointei ei. Conducatorul de sectie a facut referat cu 2 martori. Ajunge oare atat?Nu cred ca se va desface contractul de munca pt. ca se blocheaza postul. Eventual i se diminueaza salarul de baza

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 01 Apr 2005, 09:44

Angajata a recunoscut proba si ca bause, dar arata in nota explicativa ca i s-a luat impotriva vointei ei. Conducatorul de sectie a facut referat cu 2 martori. Ajunge oare atat?Nu cred ca se va desface contractul de munca pt. ca se blocheaza postul. Eventual i se diminueaza salarul de baza

adviser45

Post by adviser45 » 01 Apr 2005, 09:45

Mergand pe banuiala ca salariatul se afla in timpul programului, si pe faptul ca recoltarea s-a facut ptr. stabilirea gravitatii alcoolemiei, eu unul as lua in calcul proba de sange la emiterea unei sanciuni.
Cat despre ce sanctiune s-ar putea aplica, asta se poate face numai in urma cercetarii prealabile.

adviser45

Post by adviser45 » 01 Apr 2005, 09:51

Se blocheaza postul????????????

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 01 Apr 2005, 09:57

Da. Se blocheaza postul. In toate unitatile sanitare, ca urmare a plecarii unui angajat din unitate, indiferent de motiv, imediat se blocheaza postul, cu exceptia functiilor unice in statul de functii. Dar acum nu e vorba de un post unic. E un post de infirmier. Chestia cu blocarea se intampla dupa un ordin al Ministrului Sanatatii aparut dupa modificarile din ianuarie privind salarizarea.

alrofa

Post by alrofa » 01 Apr 2005, 10:14

Salariatul poate face dovada ca proba i-a fost recoltata impotriva vointei lui? Care a fost forma lui de impotrivire? L-au legat de scaun atunci cand i-au recoltat? Te intreb pentru ca ,in opinia mea, situatia ar fi cam asta:
- unitatea are proba ca salariatul s-a prezentat la munca in stare de ebrietate,
- aceasta fapta constitue abatere discipinara pentru care i se poate desface contractul de munca (atentie la Regulamentul Intern, iar daca e vorba de un spital cred ca fapta este definita ca abatere disciplinara pentru care se poate aplica art. 61 lit "a" din Codul Muncii)
- daca salariatul s-a prezentat la locul de munca in stare de ebrietate, constient fiind de faptul ca astfel comite o abatere disciplinare in urma careia poate ramane fara servici, este normal ca el sa nu fie de acord cu recoltarea probelor biologice.

elis

Post by elis » 01 Apr 2005, 10:16

1. In dreptul muncii sarcina probei este inversata.
2. Ce s-ar intampla daca salariatul ar depune o plangere penala?

croc

Post by croc » 01 Apr 2005, 10:19

nu m-am gandit la incadrare, dar cred ca ar fi sanctionata fapta;
insa, cim-ul il poti desface, asa cum am mai aratat;

elis

Post by elis » 01 Apr 2005, 10:21

De acord cu Croc, dar optez pentru respectarea legii atunci cand se constituie probele.

alrofa

Post by alrofa » 01 Apr 2005, 10:23

Da Elis, tocmai de aceea am intrebat daca poate face dovada ca proba i-a fost recoltata impotriva vointei sale, pentru ca unitatea poate proba ca s-a prezentat in stare de ebrietate. Eu ma gandeam la contraproba salariatului. Scuze ca n-am fost suficient de clara.

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 01 Apr 2005, 10:32

Situatia a fost urmatoarea: salariata se clatina, iar asistenta-sefa a cerut sa se aseze pe scaun sa ii ia sange, dar angajata tot spunea:"Nu , nu vreau ca am baut. Nu e treaba voastra cat am baut". In final, o asistenta a impins-o pe un scaun si i s-a luat sange.
Apararea salariatei a fost in sensul ca proba de sange din momentul in care a fost luata, a putut fi schimbata. Sangele a fost trimis la Institutul de Medicina Legala (nu in cadrul spitalului in care lucreaza).
Sunt multi martori care spun ca salariata bea de mult timp, dar abia acum s-a schimbat conducerea si a inceput sa se impuna in fata salariatilor in vederea luarii de masuri

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 01 Apr 2005, 10:37

Am uitat ceva. Salariata se mai apara invocand faptul ca recunoaste ca a baut, dar nu in timpul serviciului
Oricum, se sanctioneaza prezenta la serviciu in stare de ebrietate, nu neaparat consumul de bauturi alcoolice in timpul programului de munca

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests