ALCOOLEMIE

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
Buzau_40

ALCOOLEMIE

Post by Buzau_40 » 27 Oct 2009, 14:36

Buna ziua,
Am nevoie de o parere avizata si sper sa ma ajutati: a inceput sezonul fabricarii tuicii si, ca tot omul, am gustat sa vad calitatea.
Dupa nici 5 km am fost oprit ptr ca am calcat banda continua, vrand sa parchez intr-un loc special amenajat.
Mi s-a facut testul de alcoolemie si mi-a iesit 1.Am fost la IML si am dat 2 probe de sange si apoi a sectie unde am dat o declaratie. Acum asteptam raspunsul de la IML.
Mi s-a ridicat carnetul de conducere si mi s-a eliberat o dovada unde nu scrie nr procesului verbal. P-V a fost semnat de mine si de un martor gasit la fata locului.Oare pot spera ca s-a pierdut acest PV.
Mentionez ca nu am acest P-V ca sa pot sa vad ce infractiune a scris agentul.
Sunt prea nedumerit de aceste proceduri, asa ca va rog sa-mi ziceti care ar putea fi urmarile, ca sa stiu la ce sa ma astept din partea politiei.

kynes

Post by kynes » 27 Oct 2009, 16:17

Urmarile pot fi nasoale... dosar penal si pa permis.
N-o sa mergi la zdup, o sa scapi probabil cu o amenda administrativa...

Buzau_40

alcoolemie

Post by Buzau_40 » 27 Oct 2009, 16:43

Multumesc pentru raspunsul prompt.
Mi-ati luat o mare piatra de pe inima, eu ma gandeam deja la dosar penal iar dvs ati zis ca e doar o amenda administrativa.
Cat despre carnet, nu e chiar asa de important ptr mine.

kynes

Post by kynes » 27 Oct 2009, 22:51

Nu m-ati inteles. Din pacate, o sa aveti dosar penal, daca de la IML vine alcoolemia in sange peste 0,80 (iar la 1 in aerul expirat, in sange o sa iasa probabil aproape 2). Ce ziceam eu e ca dosarul penal o sa se finalizeze probabil cu o scoatere de sub urmarirea penala pe art. 10 lit. b/1 Cpp (daca nu mai aveti si alte belele din urma) si o amenda administrativa. Adica n-o sa fiti, probabil, trimis in judecata. Nici asta nu e foarte sigur, dat fiind ca alcoolemia e foarte mare.
Dosar penal o sa aveti, cu siguranta.

cyclop

Post by cyclop » 27 Oct 2009, 23:25

La alcoolemie de peste 1,5 la mie se cam ajunge la judecată. De obicei, soluţia finală e condamnarea la o pedeapsă orientată spre minim, cu suspendare, permisul de conducere fiind anulat.

dusterXXX

Post by dusterXXX » 27 Oct 2009, 23:32

uită-te aici: http://procurormirica.wordpress.com/200 ... coolemiei/

la subiectul: MODALITĂŢI DE ELUDARE A RĂSPUNDERII PENALE

este un blog ţinut - culmea! - de un procuror, în care se zic multe despre alcoolemie. poate te ajută la ceva. oricum, nu mai bea înainte să te sui la volan; bea liniştit acasă.

D.

cyclop

Post by cyclop » 27 Oct 2009, 23:58

Părere personală (nu neapărat avizată):
Calculul retroactiv al alcoolemiei se impune a fi făcut în orice dosar având ca obiect infracţiunea cu pricina. Infracţiunea în sine constă în "conducerea... având o alcoolemie de ..." şi nu în "existenţa unei alcoolemii de peste... în sângele conducătorului auto, la o oră de la depistarea la volan". Ideea e că tren să se stabilească în mod concret alcoolemia la momentul depistării la volan, nu după. Şi tocmai ăsta e rostul calculul retroactiv, tocmai d-aia se recoltează probele la fix o oră.

E drept, de multe ori, se poate deduce, da nuş dacă e suficientă deducţia asta. Sau nuş dacă întotdeauna e suficientă.

ignite

Post by ignite » 28 Oct 2009, 09:10

eu cred...si nu stiu de ce...ca te vor trimite in judecata. nu ai sa vezi amenda administrativa data in faza de urmarire penala.

deci...soto...trimitere in judecata.

observer

Post by observer » 28 Oct 2009, 14:07

Si eu zic la fel. Trimitere in judecata, pedeapsa cu suspendare , anulare permis.
Avea margele palinca?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests