mostenire

Post Reply
hexalen

mostenire

Post by hexalen » 09 Nov 2006, 13:55

Eu si cu sora mea am primit mostenire (prin decesul ambilor parinti)o casa si pamantul din jurul ei,am facut succesiunea insa nu ne intelegem la impartirea lor(sora mea doreste o parte mai mare).nu imi ramane decat sa apelez la instanta competenta? trebuie sa apelez la un avocat pentru a merge in instanta?ma pot duce personal la judecatorie cu anumite acte? :?: 8O

lybra

Post by lybra » 09 Nov 2006, 14:23

Tu si cu sora ta primiti parti egale din masa succesorala. Daca sora ta nu este multumita cu inparteala, este problema ei. Tu nu trebuie sa faci nimic.

hexalen

mostenire

Post by hexalen » 09 Nov 2006, 14:33

ok,insa trebuie sa mergem in instanta pentru ca nu ne intelegem la impartire.Trebuie sa contactez un avocat pentru asta sau ma duc pur si simplu la judecatorie sa imi obtim drepturile(jumatatea)?

Melinda

Post by Melinda » 09 Nov 2006, 15:47

Faci cum crezi de cuviinta , dar unele erori , ulterior nu se mai pot repara sau se repara greu. Asa ca nu te sfii sa-ti angajezi un avocat.

Sora ta, daca doreste o parte mai mare, in afara de cota cuvenita, trebuia sa solicite acest lucru deja la notariat, cand ati facut succesiunea.

Prin instanta, ramane (in principiu) sa faceti iesirea din indiviziune. Care de regula se admite, dar nu este indiferent in ce conditii.

hexalen

mostenire

Post by hexalen » 09 Nov 2006, 15:59

Multumesc mult.
O sa apelez la un avocat.
Mai am o intrebare daca aveti idee cam la ce suma m-ar duce cheltuielile de judecata+avocat,toata povestea asta...??

Melinda

Post by Melinda » 09 Nov 2006, 17:29

Taxele catre stat sunt relativ mici, in schimb va costa o eventuala expertiza imobiliara si onorariu avocatial care difera de la un avocat la altul (fiind confidential).

Char daca "va costa", consider ca este rentabila aceasta investitie.

hexalen

mostenire

Post by hexalen » 10 Nov 2006, 10:02

daca mostenirea este in Braila,pot apela la instanta din Bucuresti (aici am domiciliul)?

Melinda

Post by Melinda » 10 Nov 2006, 10:52

Instanta competenta, ultimul domiciliu al defunctului.

kynes

Post by kynes » 10 Nov 2006, 10:52

Nu, singura instanta competenta este cea de la ultimul domiciliu al defunctului...

Melinda

Post by Melinda » 10 Nov 2006, 10:57

kynes ,am fost pe ACEASI LUNGIME DE UNDA :lol:
acelas raspuns in acelas minut. :(%):

kynes

Post by kynes » 10 Nov 2006, 11:29

Mda.... coincideanta...
Ce inseamna " :(%): "?

Melinda

Post by Melinda » 10 Nov 2006, 12:34

kynes wrote:Mda.... coincideanta...
Ce inseamna " :(%): "?
:idea: Asa se pare unul din noi este "receptiv telepatic ".

kynes

Post by kynes » 10 Nov 2006, 12:54

Aha... Cred ca tu...

Melinda

Post by Melinda » 10 Nov 2006, 13:34

Da, cred la fel.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests