succesiune

Post Reply
acheron

succesiune

Post by acheron » 01 Dec 2006, 15:28

Succesiune. Excludem procedura notariala din start.

Sunt unic mostenitor . nu sunt rude de nici un fel etc. . Sunt unic. :D

Pot sa cer in instanta sa constate ca un anumit bun face parte din masa succesorala si sa imi constate doar calitatea de succesor? daca da pe cine chem in judecata?

Am extras Cf ca bunul era al defunctului . Sentinta irevocabila prin care m-a adoptat.

Intrebarea e cu cine ma judeca si daca e admisibila acest tip de actiune.?

De ce imi trebuie doar atat. Bunul respectiv este padure si este in composesorat. defunctul a fost membru iar padurea a fost retrocedata composesoratului. Ca sa intru in composesorat imi trebuie sa dovedesc ca acel bun a fost al defunctului si ca eu am calitate de mostenitor.
CU privire la bun nu sunt dubii . exista contractul de cumparare autentic si este inscris in Cf.

leustean

Re: succesiune

Post by leustean » 02 Dec 2006, 15:13

acheron wrote:Succesiune. Excludem procedura notariala din start.

Sunt unic mostenitor . nu sunt rude de nici un fel etc. . Sunt unic. :D
pai de ce sa o excludem?

varsatorsator

Post by varsatorsator » 02 Dec 2006, 16:26

din cate stiu eu temeiul compensoratelor este legea 1/2000, fiind constituite drept forme aociative de exploatare a fondului forestier.
In consecinta, proprietarii de terenuri forestiere se asoaciaza. Nu stiu in ce temei a putut fi reconstituit dreptul de proprietate asupra terenului forestier direct compensoratului, cert este ca trebuia reconstituit proprietarului care, urma sa se asocieze. Poate ca imi scapa ceva, dar cred ca ar trebui sa te indrepti cu actiune impotriva consiliului local si a prefecturii sa soliciti anularea titlului de proprietate emis pe numele compensoratului si recunoasterea dr de proprietate al defunctului implicit al tau camostenitor legal al acestuia.

mihai440

Post by mihai440 » 02 Dec 2006, 20:07

Asa cum spune si varsatorul reconstituirea dreptului de proprietate in cazul acesta se facea in baza legii 1/2000 iar beneficiari erau fostii membrii sau mostenitorii lor , nu forma asociativa.
Ultimul termen de formulare a cererii era stabilit de legea 247/2005 si anume 20 septembrie 2005. Neformularea cererii in acest termen se sationeaza cu decaderea din drep, deci nu putem vorbii de o repunere in termen ca in cazul prescriptiei.

mihai440

Post by mihai440 » 02 Dec 2006, 23:29

fata de cele spuse mai sus se pare ca exista o modificare:

legea 247/2005 titlul VI modificarea si completarea L. 1/2001

28. La articolul 26, alineatele (1), (2) si (3) se modifica si vor avea
urmatorul cuprins:
"Art. 26. - (1) Formelor asociative de proprietate asupra terenurilor cu
vegetatie forestiera, pasunilor si fanetelor, obsti de mosneni in devalmasie, obsti
razesesti nedivizate, composesorate, [&...] forme asociative
cu diferite denumiri, li se va elibera un singur titlu de proprietate, la solicitarea
reprezentantului legal al acestora, cu mentiunea la titular, dupa caz: "obste de
mosneni", "obste de razesi", "composesorat", "paduri graniceresti", alte asociatii
si forme asociative cu denumirea localitatii respective.
(2) Formelor asociative li se va restitui in intregime suprafata avuta in
proprietate.
31. Articolul 28 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 28 - (1) In vederea organizarii administrarii terenurilor forestiere
prevazute la art. 26 din prezenta lege si a determinarii responsabilitatilor cu
privire la administrarea lor, persoanele indreptatite se vor reorganiza, in baza
acestei legi, in formele asociative initiale.
(2) In termen de 90 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi un
comitet ad-hoc va solicita judecatoriei in a carei raza teritoriala sunt situate
terenurile recunoasterea formelor asociative de administrare si de exploatare a
terenurilor forestiere.
(4) Prin hotarare judecatoreasca formele asociative de administrare in
comun, constituite in conditiile si cu respectarea regimului silvic prevazut de
lege, redobandesc calitatea de persoana juridica. Hotararea judecatoreasca va fi
inscrisa intr-un registru special tinut de judecatorie.
(5) Suprafetele forestiere aflate in proprietate comuna, conform naturii
acestora, raman in proprietate indiviza pe toata durata existentei lor.
(6) Membrii formelor asociative aflati in devalmasie sau indiviziune nu pot
instraina propriile cote-parti unor persoane din afara acestora.
(7) Terenurile acestor forme asociative nu pot fi instrainate in nici un mod,
in intregime sau in parte.
(8) In cazul dizolvarii formelor asociative proprietatea indiviza a acestora va
trece in proprietatea publica a consiliilor locale in raza carora se afla terenurile
respective."

observer

Post by observer » 03 Dec 2006, 07:50

Asa este. Se restituie totul composesoratelor.

Daca defunctul a fost membru are si el cota parte in composesorat, deci ar fi normal sa mostenesti si sa devii si tu membru.

Actiunea ta poate fin admisa insa , dar atata vreme cat exista actele composesoratului unde apare si el ca membru nu vad rostul ei.

Ar fi o singura problema . Poate fi mostenita padurea? sau Legea 247/2005 deroga? Nu pot sa spun daca putea padurea sa fie parte din masa succesorala. O sa mai caut si iti spun.

Dar in principiu , cred ca merge. anyway pentru mica taxa de timbru poti sa incerci.

Mihai_Deleanu

Post by Mihai_Deleanu » 03 Dec 2006, 09:46

Subscriu parerii ca ar trebui sa urmezi procedura notariala. Din cate ai povestit se pare ca cel care te-a adoptat are in patrimoniu acea padure.
Tot ce tre sa faci e sa mergi la notar sa se constate ca esti unuic mostenitor sa obtii un certificat de mostenitor si apoi sa mergi la CF sa intabulezi.

acheron

Post by acheron » 04 Dec 2006, 16:12

ma costa 120 000 000 ROL la notar ca sunt 400 HA :((

De aceea am intrebat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests