titlu de prioprietate trecut doar 1 mostenitor

Post Reply
slivneanu2001

titlu de prioprietate trecut doar 1 mostenitor

Post by slivneanu2001 » 05 Feb 2013, 08:44

Buna ziua ma numesc Adriana si as dori daca ma puteti ajuta cu un sfat ca sa incep demersurile necesare pentru a-mi solutiona problema.
Bunicul meua avut 3 copii.Pe mama,matusa si un unchi.Acestia au facut succcesiunea dupa bunicii mei in 1986 cand era vorba doar despre o casa si dependinte.Cand s-au retrocedat pamanturile mama si fratii ei au facut cerere la primaria din Dobrotesti,judetul Dolj pentru un teren de 6 ha pentru care s-a emis un titlu de proprietate unde au fost trecuti toti fratii.Mama mea a decedat in iulie 1996.cand am vrut sa fac succesiunea acum dupa mama am inteles de la o verisoara ca mai sunt niste pamanturi de luat . EU nu am fost anuntata de nici un frate sau sora de a mamei de acest lucru.Ducandu-ma la primaria Dolj am aflat ca s-au mai retrocedat inca 60 ha dar in posesie a intrat doar unchiul meu.Discutand cu acestia mi-au comunicat ca unchiul meu a facut cerere si mie nu imi revine nimic.cei de la primarie mi-au spus ca sora si unchiul mamei impart banii de pe aceste pamanturi de aceea sora mamei ii convine situatia data.
Incercand sa discut cu ei amiabil ca acest pamant a fost a bunicului meu din partea mamei si ca bunicul a avut 3 mostenitori nu unul singur si ca mama cat a trait a a facut cerere pe legea 18\1991 ei mi-au spus ca dreptul meu dupa mama este doar ala 2 ha si sa vin sa facem iesirea din indiviziune daca doresc.Atata si nimic mai mult .Din restul pamantului retrocedat nu imi da nimic ca nu e dreptul meu.Acum as vrea sa fac succesiunea dupa mama mea si vreau sa ma ajutati sa imi spuneti daca exista vreo sansa sa iau partea ce i s-ar cuveni mamei din cele 60 de ha retrocedate sau nu are rost si sa raman doar cu cele 2 ha care apar in acel titlu.
Va multumesc anticipat pentru raspuns si timpul acordat.
Cu stima,Adriana

decalex

Re: titlu de prioprietate trecut doar 1 mostenitor

Post by decalex » 05 Feb 2013, 11:08

Da aveti sanse, dar in instanta intrucat din cate am inteles nu exista sanse sa va intelegeti cu ei. Chiar daca cererea a fost facuta de unchiul dvoastra ea a fost facuta in numele tuturor celor 3 mostenitori, in calitatea lor de mostenitori ai bunicului, adevaratul proprietar

slivneanu2001

Re: titlu de prioprietate trecut doar 1 mostenitor

Post by slivneanu2001 » 05 Feb 2013, 17:38

Va multumesc mult pentru amabilitatea de a-mi raspunde.deea este ca ei vor sa imi dea doar cele 2 ha care ii revin mamaei atunci cand au facut cererea in 1991.
restul de 60 ha le-a luat unchiul meu si are titlu de proprietate pe ele ca a facut singur cerere in 2003 respectiv 2005 cand mama era decedata si eu nu am stiut ca mai sunt pamanturi de retrocedat.pe acestea ei refuza sa le imparta.Asa daca as avea sanse m-as duce cu ei in instanta ca pe cale amiabila nu am reusit deloc.Dar ei tot imi invoca lipsa cererii facute in 2003 si 2005 pentru restul terenurilor.
Cu stima,Adriana

decalex

Re: titlu de prioprietate trecut doar 1 mostenitor

Post by decalex » 06 Feb 2013, 11:02

pai ei va invoca lipsa cererii dar daca cele 60 de hectare au fost ale bunicilor tot aveti dreptul la ele intrucat dvoastra sunteti mostentitoarea mamei

slivneanu2001

Re: titlu de prioprietate trecut doar 1 mostenitor

Post by slivneanu2001 » 06 Feb 2013, 15:53

Va multumesc mult pentru sfat .Mi-ati dat o speranta . O sa fac succesiunea si dupa aceea as putea veni la firma Dumneavostra sa discutam detaliile concret pe ce acte detin ?

decalex

Re: titlu de prioprietate trecut doar 1 mostenitor

Post by decalex » 07 Feb 2013, 10:43

Binenteles ca da

slivneanu2001

Re: titlu de prioprietate trecut doar 1 mostenitor

Post by slivneanu2001 » 08 Feb 2013, 20:33

Multumesc mult.Weekend placut va doresc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests