Succesiune

Post Reply
MFSTV

Succesiune

Post by MFSTV » 07 Jul 2013, 19:59

Buna ziua, as dori sa stiu care sunt actele necesare demararii unei succesiuni intre mama si doi copii. Nu sunt eu in cauza respectiva. Practic eu sunt nepotul si m-a pus bunica mea, respectiv sotia defunctului sa aflu pasii ce trebuiesc urmati in aceste conditii. Bunicul meu a decedat pe data de 20.12.2012. Cei 2 copii ai lui, in acel termen de 6 luni, nu au facut nimic in sensul deschiderii succesiunii despre care intreb, fiind motivati ca vor face acest lucru dupa moartea bunicii. Bunica isi doreste aceasta succesiune pentru un singur motiv: vrea ca drepturile ei sa le cedeze prin act de vanzare - cumparare nepoatei acesteia deoarece a crescut-o de la o luna. Deci practic 26 de ani aceasta nepoata a locuitc u bunicii ei. Mentionez ca nepoata in cauza este actualmente sotia mea de 6 ani. Obiectul succesiunii este un teren de aproximativ 2000 metri patrati si o casa de 120 metri patrati. Bunica doreste sa stie care este modalitatea cea mai usoara de a face succesiunea respectiva. Va multumesc pentru intelegere. Astept raspuns

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests