Impas, ajutor va rog

Post Reply
kero

Impas, ajutor va rog

Post by kero » 15 Apr 2011, 05:15

Va rog sa sfatuim o batrana de aproape 80 ani care s-a bagat intr-o situatie imposibila. Cazul este in felul urmator: Doamna M era sora d-nei A, aceasta cu probleme psihice nedeclarate printr-un certificat medical (de ex. ingrijea 9 pisici intr-un apartament cu 2 camere) pe care a sprijinit-o toata viata si ingrijit in ultimele luni ale vietii, cand era imobilizata. In seara in care a murit a aparut o vecina ca ea are testament, desi pana atunci nu a ajutat-o cu nimic, aveau aceiasi pasiune - pisicile (nici una din surori nu are mostenitori). Doama M foarte dezamagita se resemnase oarecum si tot plangandu-se la babele ei a aparut o d-na AVOCAT cu propunerea ca daca ii castiga casa, ii da jumatate din casa? D-na M a spus ca nu are bani iar d-na avocat a asigurat-o ca firma dansei suporta toate cheltuielile si cand castiga casa sa-i dea jumatate, lucru care l-a consemnat in scris printr-o conventie ca o sprijina in dobandirea casei respective contra 1/2 din valoarea apartamentului. Demersurile d-nei avocat au fost urmatoarele: s-a dus si a scos duplicate dupa actele necesare, le-a depus la notariat incat intr-o saptamana a obtinut titlul de mostenitor pentru d-na M dupa defuncta A (eu stiu ca si testamentele sunt intr-o baza de date cum de notarul nu a verificat?). Au depus la Administratia Financiara Certificatul de mostenitor si acum d-na avocat a venit cu propunerea sa mearga la notar sa semneze ca a imprumutat-o cu 60000 Euro (atat a evaluat ea 1/2 din respectivul apartament) pentru a avea ea asigurare pana vinde apartamentul. Atunci eu am sfatuit-o sa nu faca asta ca poate apare cea cu testamentul in judecata si atunci ramane pagubita, atitudinea d-nei avocat la acest refuz a fost groaznica, o ameninta, o teroriza practic. Asa s-a si intamplat la 6 luni a fost data in judecata de cea cu testamentul care se pare ca este legal inregistrat. Deci d-na M era parat in dosarul de partaj judiciar si la primul termen s-a dus si a recunoscut testamentul, dansa sperand ca astfel procesul se inchide fara cheltuieli de judecata. D-na avocat a depus intampinare cu cerere reconventionala intervenient in nume propriu. Procesul este in curs de 2 ani, avocata nu s-a prezentat niciodata acum si-a desemnat ea avocat care sa o reprezinte. Sustine in intampinarea facuta ca ca d-na M nu i-a spus de testament, desi chiar eu i-am spus (am fost martor la notar ) ca nu are nici un castig daca exista testament si dansa mi-a replicat "se anuleaza acte vanzare-cumparare cu un avocat bun dar un testament"... Cere in instanta anularea testamentului (dar fara dezbatere motive) dar cere sa oblige parata adica d-na M sa-i dea 60000 Euro conform intelegerii + 6000 Ron cat a cheltuit dansa pe firma pentru caz. D-na M a avut noroc pana acum ca avocata reclamantei o ajuta indirect fiind interesata sa scoata la iveala fapta "quata litis". Acum avocata reclamantei cere instantei ca parata care are apartament proprietate personala si venituri proprii sa-si rezolve debitul in afara procesului sau. Rugamintea mea este sa-mi spuneti ce sanse are aceasta avocata sa castige de la aceasta batrana pretentiile cerute, acum nu-i este teama de reclamanta ci de cea care s-a oferit sa o ajute. Poate fi intelegerea aia semnata sub forma asta pentru sprijin juridic sa pretinda 1/2 dintr-un apartament mai ales ca nu i-a obtinut nimic. D-na M este speriata si foarte bolnava are o pensie mica nu se pune problema sa-si poata permite un avocat desi cred ca situatia in care a intrat este periculoasa. Multumesc anticipat, eu sunt vecina cu d-na M si le cunosc pe ambele surori de peste 30 de ani.

vulpacris

Re: Impas, ajutor va rog

Post by vulpacris » 15 Apr 2011, 09:24

Cererea d-nei avocat urmeaza a fi respinsa ca neintemeiata avand in vedere ca pretentiile ei sunt cu privire la achitarea unui onorariu de succes, adica in cazul in care d-na M este constatata ca fiind mostenitoarea apartamentului, cu titlu definitiv si irevocabil.

Cum d-na M nu este mostenitoarea acestui apartament, recunoscand validitatea si legalitatea testamentului, si acceptandu-l neconditionat, rezulta ca nici nu poate fi obligata la plata unei sume de bani cu titlu de onorariu de succes catre d-na avocat.

:cafea:

fatima

Re: Impas, ajutor va rog

Post by fatima » 17 Apr 2011, 09:33

Buna ziua. Sunt noua pe site si nu stiu daca postez unde trebuie, asa ca-mi cer scuze anticipat.
Am o mica problema. Nu stiu sa fac o intampinare la un recurs :oops: poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi.

La termenul trecut cand m-am prezentat in instanta, aparatorul reclamantei nu s-a prezentat la timp, iar instanta dandu-mi cuvantul asupra cererii de repunere pe rol a cauzei dupa suspendare, a ramas in pronuntare. Mai mult, la dosarul cauzei se depusese o cerere de amanare a altui parat, eu nu m-am opus acestei cereri, insa instanta a respins-o.
Dupa ce instanta a ramas in pronuntare, la scurt timp apare si aparatorul reclamantei, iar in momentul in care aparatorul s-a prezentat, a fost respinsa cererea acestuia de repunere pe rol a cauzei. Acesta cere instantei acordarea unui termen pentu a putea depune concluzii scrise, termen ce i s-a acordat.
Acum, reclamanta a facut recurs in care a cerut casarea sentintei pe motiv ca instanta de fond nu a pus in discutia partilor cererea de repunere pe rol a cauzei.

Acum, prin acordarea acelui termen pentru depunerea de concluzii scrise, aparatorul reclamantei nu-si putea pune punctul de vedere si asupra cererii de repunere pe rol al cauzei dupa suspendare?

Cum pot sa fac si eu intampinare la recurs asupra acestui aspect?

Va rog ajutati-ma, abia m-am angajat ca jurist si nu prea stiu sa formulez cereri. Luni (maine trebuie sa depun intampinarea, fiind primul termen la recurs).

Va multumesc. :cafea:

vulpacris

Re: Impas, ajutor va rog

Post by vulpacris » 17 Apr 2011, 23:41

Nu depui nici o intampinare.

Doar "las la aprecierea instantei" si ajunge.

:cafea:

fatima

Re: Impas, ajutor va rog

Post by fatima » 18 Apr 2011, 20:04

multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests