SUCCESIUNE

Post Reply
TABOO

SUCCESIUNE

Post by TABOO » 03 Mar 2010, 21:43

Buna ziua!
Am si eu o problema - sper ca cineva sa ma ajute sa inteleg mai bine situatia.
Situatia este urmatoarea : tatal meu a decedat si urmeaza sa facem succesiunea, după doua proprietati : una constand in apartamentul in care locuia cu sotia (mama vitrega) si fratele meu (major) ,si a doua proprietate constand in casa + terenurile bunicilor pe care le-a mostenit impreuna cu sora lui (in viata).
Legat de apartament cunosc procedura , in schimb am nelamuriri cu proprietatile bunicilor ; bunicul a decedat in 1977, bunica a decedat in 1989 si de atunci sora tatalui meu a administrat proprietatile, a depus cererea de reconstituire a dreptului de proprietate - tatal meu nu… si a obtinut o adeverinta a dreptului de proprietate de la comisia locala, urmand sa ia titlul de proprietate numai pe numele ei. Ea sustine ca are un act – nu stiu ce fel de act - acest act nu vrea sa-l arate(LA PRIMARIA DIN COMUNA RESPECTIVA,TOATE INREGISTRARILE DIN REGISTRELE…SUNT PE NUMELE BUNICII). Teama mea este ca intram intr-un proces cu "semne de intrebare" si sa platim si cheltuieli de judecata…

INTREBARI :
1. Daca fac succesiunea numai pe apartament ,POT face restul după aceea (se specifica in…)?
2. As vrea sa stiu, in eventualitatea in care acel act exista, unde as putea sa gasesc o copie a acestuia ? Si cum o pot constrange sa-mi arate actul ?
3. Daca a administrat proprietatile,INFLUENTEAZA CUMVA SUCCESIUNEA?
4. Mai pot depune cererea de reconstituire a dreptului de proprietate ?
5. DACA reusesc sa obtin o adeverinta a dreptului de proprietate,as putea sa fac succesiunea?
6. Pot eu ridica titlul de proprietate ? cum? ( ce acte?)
7. DE LA PRIMARIA COMUNEI, CE ACTE DEPUN SI CE POT LUA (CE AM DREPTUL SA SOLICIT PTR. A PUTEA DOVEDI PROP. – CASA + 3 TERENURI – INTR-UN EVENTUAL PROCES) ?
8. CE INSEAMNA SUSPENDAREA DEZBATERII SUCC. DE CĂTRE NOTAR ? SI CUM CONTINUI…; ne costa ceva daca nu se finalizeaza?
9. Am primit citatia de la notar,am acceptat,dar nu vreau sa fac succ. acum ,ce se intampla daca nu ma duc la succ.?
10. in caz ca tata a renuntat la mostenire,se mai poate face ceva ?

Scuzati textul lung, am incercat sa fiu cat mai explicit.
Multumesc!

vulpacris

Re: SUCCESIUNE

Post by vulpacris » 04 Mar 2010, 11:42

@johei :bere:

Da, daunemorale :mrgreen: tine numai pentru el, :| si nu vrea sa ne impartaseasca si noua din intelepciunea sa, pentru ca sa mai invatam si noi ceva, poate. :roll:

@TABOO
TABOO wrote:INTREBARI :
1. Daca fac succesiunea numai pe apartament ,POT face restul după aceea (se specifica in…)?
Da, se face Certificat de mostenitor suplimentar.
TABOO wrote:2. As vrea sa stiu, in eventualitatea in care acel act exista, unde as putea sa gasesc o copie a acestuia ? Si cum o pot constrange sa-mi arate actul ?
La arhiva Judecatoriei in circumscriptia careia a decedat bunica. Acolo este arhiva notariatului de stat. Cautati daca exista un certificat de mostenitor emis dupa bunica.

Nu aveti dreptul sa constrangeti pe nimeni sa faca, sau sa nu faca ceva. Poate, daca nu va certati cu aceasta, vorbiti frumos, si o rugati, ca sa lamuriti neintelegerile dintre dvs., matusa dvs. o sa va explice si, o sa va arate si actul respectiv.
TABOO wrote:3. Daca a administrat proprietatile,INFLUENTEAZA CUMVA SUCCESIUNEA?
Nu poti spune despre un succesor legal ca "administreaza" bunurile mostenite, ci ca se comporta ca un adevarat proprietar al acestora. Si, da, normal ca influenteaza succesiunea, in masura in care aceasta inca nu s-a facut, deoarece face dovada acceptarii acesteia de catre matusa dvs., si de renuntarea in favoarea ei, de catre tatal dvs..
TABOO wrote:4. Mai pot depune cererea de reconstituire a dreptului de proprietate ?
Nu, ultimul termen de depunere al cererilor a fost la data de 30 Noiembrie 2005, in temeiul Legii nr. 247/2005.
TABOO wrote:5. DACA reusesc sa obtin o adeverinta a dreptului de proprietate,as putea sa fac succesiunea?
Nu reusiti, in mod legal, din moment ce aceasta a fost emisa pe numele matusii.
TABOO wrote:6. Pot eu ridica titlul de proprietate ? cum? ( ce acte?)
Nu puteti ridica dvs. titlul de proprietate, acesta, conform legii, SE INMANEAZA de catre primar, titularului acestuia, si acest titular este matusa dvs., posesoarea si titulara adeverintei prin care i se recunoaste dreptul de proprietate.
TABOO wrote:7. DE LA PRIMARIA COMUNEI, CE ACTE DEPUN SI CE POT LUA (CE AM DREPTUL SA SOLICIT PTR. A PUTEA DOVEDI PROP. – CASA + 3 TERENURI – INTR-UN EVENTUAL PROCES) ?
Depuneti o cerere, prin care solicitati sa vi se dea relatii cu privire la proprietatile cu care a fost inscrisa bunica dvs., in registrul agricol si in evidentele administratiei financiare locale si, ce terenuri care i-au apartinut acesteia sau bunicului, au fost retrocedate in temeiul Legii nr. 18/1991, republicata, si pe numele carui mostenitor legal.
TABOO wrote:8. CE INSEAMNA SUSPENDAREA DEZBATERII SUCC. DE CĂTRE NOTAR ? SI CUM CONTINUI…; ne costa ceva daca nu se finalizeaza?
Suspendarea intervine in momentul in care apar neintelegeri intre mostenitori iar, solutionarea acestora este data in competenta instantelor judecatoresti; in privinta cheltuielilor o sa fiti urmariti de catre notarul public.
TABOO wrote:9. Am primit citatia de la notar,am acceptat,dar nu vreau sa fac succ. acum ,ce se intampla daca nu ma duc la succ.?
Se face in lipsa dvs., daca se prezinta ceilalti coerezi, deoarece, desi ati acceptat succesiunea, pur si simplu, neprezentarea la data la care ati fost citat, pentru dezbaterea succesiunii, se considera o renuntare la aceasta.
TABOO wrote:10. in caz ca tata a renuntat la mostenire,se mai poate face ceva ?
Nu.


Pana aici v-am raspuns la intrebarile dvs.. :grin:

Acum am si eu o intrebare, chiar nu respectati deloc vointa tatalui dvs., si memoria acestuia si, nu va respectati deloc rudele ?! :roll:

:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests