Testament separat?

Post Reply
leonardo

Testament separat?

Post by leonardo » 19 Jun 2009, 15:05

O persoana X, domiciliata in strainatate, cu potentiali succesori tot in srainatate, poseda o serie de bunuri in strainatate dar si imobile (apartament, teren constructii) in Romania. Legile mostenirii sunt diferite, in ceeace priveste mostenitorii rezervatari si cuantumul rezervei acestora, in Romania si strainatate.
Si acum intrebarea mea:
Este posibil si admisibil a se scrie un testament separat pentru bunurile din Romania si un altul pentru celelalte bunuri (de exemplu purtand amandoua aceeasi data si aceeasi ora), fiind bineinteles ambele paralel valabile? Daca nu - cum s-ar putea rezolva problema care se iveste din cauza legislatiei diferite?
S-ar putea spune in cadrul unui testament ca se stabileste pentu bunurile din Romania : urmatoarele... si pentru celelalte bunuri : urmatoerele ... ?
Multumesc.

agenda

Post by agenda » 19 Jun 2009, 15:13

nu vad de ce sa nu existe mai multe testamente care se completeaza.

cum nu vad nicio problema de a stipula in acelasi testament situatii diferite pt bunuri diferite.

dar ai grija ca persoanele sa poata mosteni terenuri in romania.

poti vorbi si cu un notar pt sfaturi

je

Post by je » 19 Jun 2009, 15:16

cred ca e clar ca pentru bunurile din Romania poti intocmi testament, in general poti lasa prin testament doar bunurile pe care le doresti

kynes

Post by kynes » 19 Jun 2009, 15:17

A doua varianta e mai buna... un singur testament, cu dispozitii diferite pentru bunurile din strainatate, respectiv din Romania...
Dar e posibil ca legea care va guverna succesiunea sa fie una singura, indiferent de locul situarii bunurilor... nu stiu sigur, citeste legea 105/1992 privind raporturile de drept international privat...

agenda

Post by agenda » 19 Jun 2009, 15:24

in 105 se prevede ca mostenirea bunurilor imobile este supusa legii locului unde sunt situate bunurile.

citeste 105 ca te va ajuta.

kynes

Post by kynes » 19 Jun 2009, 15:25

Art. 66. - Mostenirea este supusa:

a) in ce priveste bunurile mobile, oriunde acestea s-ar afla, legii nationale pe care persoana decedata o avea la data mortii;

b) in ce priveste bunurile imobile si fondul de comert, legii locului unde fiecare din aceste bunuri este situat.

Art. 67. - Legea aplicabila mostenirii stabileste indeosebi:

a) momentul deschiderii mostenirii;

b) persoanele cu vocatie de a mosteni;

c) calitatile cerute pentru a mosteni;

d) exercitarea posesiei asupra bunurilor ramase de la defunct;

e) conditiile si efectele optiunii succesorale;

f) intinderea obligatiei mostenitorilor de a suporta pasivul;

g) drepturile statului asupra succesiunii vacante.

Art. 68. - Testatorul poate supune transmiterea prin mostenire a bunurilor sale altei legi decit cea aratata in art. 66, fara a avea dreptul sa inlature dispozitiile ei imperative.

Legea astfel aleasa se aplica situatiilor prevazute la art. 67.

Intocmirea, modificarea sau revocarea testamentului sint socotite valabile daca actul respecta conditiile de forma aplicabile, fie la data cind a fost intocmit, modificat sau revocat, fie la data decesului testatorului, conform oricareia dintre legile urmatoare:

a) legea nationala a testatorului;

b) legea domiciliului acestuia;

c) legea locului unde actul a fost intocmit, modificat sau revocat;

d) legea situatiei imobilului ce formeaza obiectul testamentului;

e) legea instantei sau a organului care indeplineste procedura de transmitere a bunurilor mostenite.

Cred ca, in temeiul art. 68 alin. 1 din Lg. 105/1992, testatorul ar putea alege ca legea aplicabila intregii succesiuni sa fie ori legea romana, ori cea straina...

Nu mi-e clar insa care sunt "dispozitiile imperative" de la care nu se poate deroga...

agenda

Post by agenda » 19 Jun 2009, 15:31

nici mie nu mie clar

leonardo

Post by leonardo » 19 Jun 2009, 17:31

Foarte multumesc tuturor pentru raspunsurile date.
Nici mie bineinteles nu mi-e clar care sunt "dispozitiile imperative" de la care nu se poate deroga. Imi pot inchipuii insa ca, daca dupa legea Romana unui anumit mostenitor rezervatar iar reveni cel putin 25%, iar dupa legea straina doar 12,5%, nu s-ar putea hotari prin testament ca partea lui sa fie de exemplu de 15% (adica mai putin de 25%). Tocmai aceasta diferenta m-a determinat sa pun intrebarea mea.

agenda

Post by agenda » 19 Jun 2009, 17:36

si eu cred ca dispozitiile cu privire la rezerva sunt imperative

johei

Post by johei » 19 Jun 2009, 17:57

in completare joaca un rol si art 49 din legea 105...
Iar testamentul privitor la bunurile din strainatate ar fi bine sa respecte formele prevazute de legea straina, pentru a nu avea surprize neplacute...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests