Succesiune

floryxsx

Succesiune

Post by floryxsx » 14 Jul 2009, 00:01

X este casatorita cu Y. Cei 2 soti au 3 copii, respectiv T.B., M.B, si T.G.) . La varsta de 75 de ani, din cauze naturale, X decedeaza. Intrucat (din diverse motive) nu s-a facut succesiunea, la scurt timp dupa X moare si sotul supravietuitor (Y).

Intrebari:

1. Cum se va proceda cu succesiunea? (se vor face 2 succesiuni, si dupa X si dupa Y?)

2. Daca nu s-a facut nicio succesiune (inca) si nu s-a intocmit niciun act, iar T.B. doreste sa intre abuziv in casa (sa se mute acolo si sa locuiasca), ce este de facut? Poate sa intre T.B. in casa daca nu s-a deschis succesiunea si implicit nu exista niciun act din care sa reiasa partea fiecaruia?

3. Ce pot face M.B. si T.G. in cazul in care T.B. intra totusi in casa?

P.S. Mentionez ca nu exista niciun testament.


In speranta ca voi primi un raspuns, va multumesc.

vulpacris

Post by vulpacris » 14 Jul 2009, 00:09

Se deschide succesiunea dupa amandoi parintii.

Mergeti la notar si acceptati mostenirea dupa amandoi parintii, deschideti succesiunea (va spune notarul), si-l informati si pe T.B. sa se prezinte la dezbatere.

M.B. si T.G. pot formula o actiune la judecatoria in circumscriptia careia se gaseste imobilul, prin care sa ceara pe cale de ordonanta presedintiala sa se dispuna un sechestru judiciar asupra imobilului pana la dezbaterea succesiunii, va trebuie un avocat sa formuleze cererea si sa o sustina.

:cafea:

floryxsx

Post by floryxsx » 14 Jul 2009, 10:13

vulpacris wrote:Se deschide succesiunea dupa amandoi parintii.
Imi cer scuze, dar nu am inteles un lucru referitor la citatul de mai sus. Se vor face 2 succesiuni, dupa fiecare defunct? Sau una singura, dupa ce a murit si sotul supravietuitor?

Multumesc frumos.

:floare:

vulpacris

Post by vulpacris » 14 Jul 2009, 14:29

Se fac amandoua in acelasi timp, pentru ca bunurile erau proprietatea comuna a celor doi parinti, asa ca acum toate bunurile ramase se impart in cota de 1/3 pentru fiecare dintre cei trei copii, mostenitorii legali.

:cafea:

floryxsx

Post by floryxsx » 14 Jul 2009, 16:47

Am inteles acum :grin:

Multumesc frumos.

:cafea: :floare: :kiss:

tfg1973

Post by tfg1973 » 14 Jul 2009, 17:45

E prea draconica masura sechestrului. Sa nu uitam ca asta presupune inclusiv plata unei cautiuni la cererea celui interesat care de obicei e cam la vasloarea imobilului supus litigiului. Parerea mea este ca oricare din succesori poate intrain casa iar o masura preventiva a FI IN AFARA DE DESCHIDERWA PROPRIU ZISA A ACTIUNII DE PARTAJ NOTAREA LITIGIULUI LA CARTEA fUNCIARA.

miri

Post by miri » 14 Jul 2009, 18:51

@tfg1973:masura pe care propui sa se instituie nu ofera nici o consolare reclamntilor,mostenitorul T B ,doreste sa foloseasca exclusiv imobilul mostenire,nu doreste sa-l instraineze.
Referitor la cautiune,judecatorii fondului sunt suverani sa ordone un asemenea sechestru cu sau fara cautiune(Boroi si Radescu).
Vulpacris are dreptate. :cafea:

tfg1973

Post by tfg1973 » 14 Jul 2009, 20:57

poate. dar de cele mai multe ori cer cautiune. si chestia ca sta in el nu vad care ar fi problema. exista si institutia sultei, nu?

floryxsx

Post by floryxsx » 14 Jul 2009, 21:56

tfg1973 wrote:si chestia ca sta in el nu vad care ar fi problema.
Problema este ca imobilul are mai multe corpuri intr-o curte si o singura intrare principala. Dupa ce intri in curte, fiecare corp are intrarea lui separata. Doar ca T.B. vrea toata mostenirea pentru el.

O sa fac un scurt istoric:
Dupa ce a decedat X, sotul supravietuitor era foarte bolnav si avea nevoie de ingrijiri speciale (nu putea manca singur, nu se putea spala singur, etc). T.B. si-a luat angajamentul sa aiba grija de tatal lui (Y), doar ca dupa 5 luni s-a plictisit si l-a dat afara din casa. Anterior decesului lui Y au fost niste discutii intre cei 3 succesori conform carora daca T.B. ar fi avut grija de Y, ceilalti 2 mostenitori - M.B. si T.G. - ar fi renuntat la mostenire in favoarea lui T.B. (mentionez ca nu exista niciun act in acest sens) Intrucat dupa 5 luni, T.B. a renuntat sa mai aiba grija de tatal lui, M.B. si T.G. si-au retras "oferta" facuta verbal. Iar acum T.B. are pretentii la intreaga mostenire, pe motivul ca a avut grija timp de 5 luni de tatal lui si motiv pentru care vrea sa intre in imobil si sa schimbe yalele, ca sa nu mai poata intra nimeni.

Sper ca ati inteles catusi de putin ce am vrut sa spun. Povestea este foarte lunga, dar am incercat sa fac un rezumat cat mai clar. Daca aveti nelamuriri, va explic cu mare drag.

Multumesc inca o data.

vulpacris

Post by vulpacris » 15 Jul 2009, 08:09

In situatia descrisa, asa cum v-am spus si inainte, solicitati instituirea sechestrului judiciar pe cale de ordonanta presedintiala.

Puteti cere si inventarierea bunurilor din masa sucesorala, si punerea de sigilii pe imobile, pana la solutionarea definitiva a actiunii de partaj judiciar.

Deci, angajati-va urgent un avocat si face el tot ceea ce este necesar.

:cafea:

tfg1973

Post by tfg1973 » 15 Jul 2009, 08:54

Si eu sunt adeptul a sintetiza speta. Felicitari domnule presedinte. :mrgreen:

floryxsx

Post by floryxsx » 15 Jul 2009, 15:47

Stiti cumva cum se calculeaza cautiunea? Ca sa am o idee cam cat de mare ar fi? Multumesc pentru rabdare si raspunsuri :kiss:

tfg1973

Post by tfg1973 » 15 Jul 2009, 17:42

intre 5 şi 10% din valoarea masei partajabile. :cafea:

vulpacris

Post by vulpacris » 15 Jul 2009, 17:59

Daca solicitati si inventarul bunurilor masei succesoarale si sigilarea imobilelor, atunci nu mai poate fi platita cautiunea, iar T.B. nu are sanse sa fie numit administrator.

:cafea:

miri

Post by miri » 15 Jul 2009, 19:50

Nu cred ca va fi asa usor,ca instanta sa interzica accesul lui TB in propietate,daca ne uitam mai atent ce scrie TGF1973,observam ca specifica"dupa 5 luni s-a plictisit si l-a dat afara din casa"ceea ce inseamna ca TB este propietar de drept iar pt.restul imobilelor doreste renuntarea fratilor,cel putin eu asa am inteles din explicatiile date.
Deci este vorba despre un drept care s-ar prejudicia prin amanare.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests