Problema succesiune

Post Reply
incepator

Problema succesiune

Post by incepator » 18 Dec 2008, 15:39

Buna ziua , va rog sa ma ajutati , daca se poate , cu privire la modul de rezolvare al urmatoarei spete.
Tatal meu a decedat in urma cu doua luni si as dori sa fac succesiunea.Ca mostenitori sunt eu si sora mea , mama dorind sa refuze mostenirea pentru a ne reveni noua bunurile tatalui.Problemele sunt urmatoarele , el lasand in urma sa doua case :
1. Prima casa a fost construita in 2003 , cu autorizatie de constructie ( pe numele cumnatului meu , decedat si el , el impreuna cu sora mea au detinut respectivul teren inaintea tatalui meu , apoi a cumparat tatal meu prin contract de vanzare cumparare ) . Casa este construita si finisata ( in regie proprie ) dar nu este efectuat procesul verbal. Ce este de facut pentru a efectua inregistrarea constructiei ?
2. La cea de a doua casa au fost construite in anul 1995 mai multe anexe , fara autorizatie de constructie , iar in casa principala , care are autorizatie de constructie , au fost efectuate mici modificari , 3 ferestre si o compartimentare - facandu-se o baie. In acest caz ce este de facut ?
Va multumesc

ignite

Post by ignite » 29 Dec 2008, 20:02

trebuie sa acceptati mostenirea in termen de 6 luni de la deces, respectiv mama sa renunte.

autorizatiile nu au treaba cu chestia asta.

Partajul succesoral se face la notar, daca sunteti de acord si va intelegeti cu privire la imparteala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests