succesiune

Post Reply
ramonya

succesiune

Post by ramonya » 23 Jan 2009, 17:24

Buna!
Avem o speta :
1. Fiu
2. Tata fiu decedat in 2004
3. Bunic decedat in 2005

Fiul vine prin reprezentare succesorala ( in locul tatalui ) la mostenirea lasata de bunic.
Intrebarea este urmatoarea: Exista vreo posibilitate prin care succesiunea dupa bunic sa fie dezbatuta inainte de succesiunea dupa tata?
Fiul nu a deschis succesiunea dupa tata.

Multumesc !

ignite

Post by ignite » 23 Jan 2009, 19:04

nu...conteaza ordinea deschiderii lor. adica tata si apoi bunic.

nu inteleg care este ratiunea intrebarii...poti detalia?

ramonya

Post by ramonya » 24 Jan 2009, 13:10

Succesiunea dupa tata nu este deschisa. Se doreste deschiderea succesiunii dupa bunic. Din cate stiu eu fiul trebuie sa deschida intai succesiunea dupa tata, sa obtina certificat de mostenitor, dupa care prin reprezentare succesorala participa la succesiunea dupa bunic.
Ce sa detaliez altceva ?

ignite

Post by ignite » 24 Jan 2009, 19:55

eu am spus ca ceea ce conteaza este ordinea deschiderii mostenirii.
data deschiderii unei mosteniri este data mortii.
asta inseamna deschidere din punct de vedere juridic.
dezbaterea succesiunilor este altceva si se face in functie de ordinea deschiderilor succesiunii, adica in raport de ordinea deceselor.

deci intai a tatalui, apoi, a bunicului. Nu se poate in alta ordine. Asta am spus eu.

himera

Post by himera » 25 Jan 2009, 19:33

ignite da-mi voie sa te contrazic, le poti face pe amandoua deodata, nu exista o ordine, sunt decedati in momentul de fata, mai mult poate sa nici nu accepte succesiunea de pe tata si prin reprezentare poate sa o ia pe a bunicului (sucesiunea ma refer)

ignite

Post by ignite » 25 Jan 2009, 21:47

himera wrote:ignite da-mi voie sa te contrazic, le poti face pe amandoua deodata, nu exista o ordine, sunt decedati in momentul de fata, mai mult poate sa nici nu accepte succesiunea de pe tata si prin reprezentare poate sa o ia pe a bunicului (sucesiunea ma refer)
da..dar daca vrei sa ai reprezentare...trebuie dezbatuta a tatalui nu?

poate ai vrut sa spui ca poate mosteni pe bunic si in nume propriu...

si da poti face un singur proces de partaj...dar ordinea discutiilor...va fi cum am zis eu, nu?
daca gresesc...corecteaza.

himera

Post by himera » 27 Jan 2009, 20:05

Acest lucru este frumos la reprezentare ca nu trebuie sa dezbata succesiunea de pe tata, poate sa dezbata direct succesiunea bunicului fara ca sa dezbata pe cea a tatalui.
Conditii: - cel reprezentat sa fie decedat la data deschiderii succesiunii
- locul celui reprezentat sa fie util
- reprezentantul sa faca parte din clasele de succesori carora le este recunoscut acest beneficiu
- reprezentantul sa indeplineasca toate conditiile necesare pentru a putea mostenii pe defunct (cine nu poate mostenii in nume personal, nu poate nici prin reprezentare)

Nicaieri in cadrul acestor conditii nu scrie ca trebuie sa se dezbata succesiunea de pe cel care este reprezentat mai inainte, mai mult se poate ca reprezentantul sa fie nedemn, sa renunte cu privire la succesiunea de pe reprezentat si tot va putea sa mosteneasca prin reprezentare, pentru ca ii ia doar locul si gradul nu si mostenirea.
Deci poate sa dezbata cele doau succesiuni separat, fara nici un impediment legal, acum din punct de vedere practic si al costului este o alta problema.

ignite

Post by ignite » 27 Jan 2009, 22:16

"Nicaieri in cadrul acestor conditii nu scrie ca trebuie sa se dezbata succesiunea de pe cel care este reprezentat mai inainte, mai mult se poate ca reprezentantul sa fie nedemn, sa renunte cu privire la succesiunea de pe reprezentat si tot va putea sa mosteneasca prin reprezentare, pentru ca ii ia doar locul si gradul nu si mostenirea.
Deci poate sa dezbata cele doau succesiuni separat, fara nici un impediment legal, acum din punct de vedere practic si al costului este o alta problema".

poate ca nu scrie nicaieri, dar poate nu te ai uitat unde trebuie.

Pentru ca: "iar daca exista doua succesiuni diferite, adica mai multe stari de indiviziune, aflate in stransa legatura prin aceea ca bunurile se regasesc in doua sa mai multe mase partajabile (nu neaparat mostenirea prin retransmitere) se impune in mod necesar partajul acestora in ordinea deschiderii succesiunilor, separat sau in cadrul aceluiasi dosar".

eu spun ca suntem in situatia aceasta si astfel...chiar nu intereseaza ce scrie sau ce nu scrie la reprezentare si nici ce poate face cineva care vine prin reprezentare la mostenirea defunctului.

ignite

Post by ignite » 27 Jan 2009, 22:22

este adevarat insa ca se poate ca fiul sa renunte la mostenirea dupa tatal sau insa din cate inteleg se dorete partajul in ordinea tata, bunic. Eu asa am inteles. Si am mai inteles ca ii trebuie argumente in acest sens.

himera

Post by himera » 30 Jan 2009, 01:03

Bun deci deviem de la subiect
INTREBAREA A FOST "Intrebarea este urmatoarea: Exista vreo posibilitate prin care succesiunea dupa bunic sa fie dezbatuta inainte de succesiunea dupa tata?"

Iar pe dumneata Ignite te-am contrazis in aceasta afirmatie "deci intai a tatalui, apoi, a bunicului. Nu se poate in alta ordine. Asta am spus eu."

Si iti garantez ca daca va merge la doi notari diferiti si le va spune ca vrea sa faca succesiunea separat - o va face, dar acest lucru il va costa mai mult - mai bine daca le face deodata.

ramonya

Post by ramonya » 30 Jan 2009, 14:28

Intrebarea este valabila doar pentru situatia cand "Fiul vine prin reprezentare succesorala ( in locul tatalui ) la mostenirea lasata de bunic"
Altfel nu are dreptul la mostenire.

Sunccesiunile nu se pot dezbate la acelasi notar , intrucat tatal si bunicul au domicilii diferite , in localitati diferite.

ignite

Post by ignite » 30 Jan 2009, 14:57

"iar daca exista doua succesiuni diferite, adica mai multe stari de indiviziune, aflate in stransa legatura prin aceea ca bunurile se regasesc in doua sa mai multe mase partajabile (nu neaparat mostenirea prin retransmitere) se impune in mod necesar partajul acestora in ordinea deschiderii succesiunilor, separat sau in cadrul aceluiasi dosar".

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests