trebuie lucrata o perioada minima pt. carnet de munca?

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
mirmidon

trebuie lucrata o perioada minima pt. carnet de munca?

Post by mirmidon » 02 May 2007, 10:04

salut. mi-am dat demisia de la locul de munca dupa o luna si cand am intrebat de carnet de munca mi s-a spus ca trebuie sa lucrezi 3 luni ca sa ti se intocmeasca carnet de munca (eram la prima angajare si aveam CIM). este adevarat?

kinga

Post by kinga » 02 May 2007, 14:43

nu
carnetul de munca se intocmeste in cel mult 30 de zile de la angajare.

valic

Post by valic » 02 May 2007, 19:24

Cu carnet sau fara, trebuie sa-ti elibereze o adeverinta din care sa rezulte perioada lucrata la ei.

judge

Post by judge » 03 May 2007, 19:01

Vechiul angajator nu cred ca iti va mai face carnet de munca. Noul angajator insa este obligat. Adeverinta insa trebuie sa o soliciti. Carnetul de munca trebuie dus la inregistrarea CIM la ITM, adica in termen de 20 zile de la data incheierii contractului individual de munca. Este vina ITM ca a primit inregistrarea CIM fara sa existe si carnetul de munca. Pentru cei care nu au lucrat niciodata cu CIM, cei care au pierdut carnetul de munca s.a., angajatorul este obligat sa il achizitioneze de la D.G.M.S.S.F. (directia judeteana de munca mai pe scurt). Cu adeverinta faci dovada perioadei lucrate si soliciti sa se inscrie aceasta perioada in carnetul de munca intocmit de viitorul angajator. Sa ai grija vizavi de acest aspect. Deocamdata dovada perioadei lucrate se face cu carnetul de munca.

kinga

Post by kinga » 03 May 2007, 20:09

judge wrote:Vechiul angajator nu cred ca iti va mai face carnet de munca. Noul angajator insa este obligat. Adeverinta insa trebuie sa o soliciti. Carnetul de munca trebuie dus la inregistrarea CIM la ITM, adica in termen de 20 zile de la data incheierii contractului individual de munca. Este vina ITM ca a primit inregistrarea CIM fara sa existe si carnetul de munca. Pentru cei care nu au lucrat niciodata cu CIM, cei care au pierdut carnetul de munca s.a., angajatorul este obligat sa il achizitioneze de la D.G.M.S.S.F. (directia judeteana de munca mai pe scurt). Cu adeverinta faci dovada perioadei lucrate si soliciti sa se inscrie aceasta perioada in carnetul de munca intocmit de viitorul angajator. Sa ai grija vizavi de acest aspect. Deocamdata dovada perioadei lucrate se face cu carnetul de munca.
cu tot respectul... dar hai sa lamurim

1. in ipoteza in care fostul angajator nu a cumparat CM .. nimeni nu va face inregistrarea cu adeverinta eliberata de fostul angajator.... ceri adeverinta de la ITM.. ca in perioada de la .. pana la... a fost angajat la firma X, salariul cutarica.. in lipsa de formulare :-D :-D asa zace ITM-ul se elibereaza adeverinta...
2. dovada perioadei lucrate nu se face cu CM... sorry... de la 1 aprilie 2001 nu se mai face...
drept dovada ca nu o sa mai avem CM de la anu... desi e mare prostie... asta e...
3. in 20 de zile se inregistreaza contractul de munca... daca cei de la directia de munca nu au CM... degeaba te consumi ca nu poti cumpara CM... (si au fost cazuri in care au trecut si 5 luni.....si tot nu se gaseau nici CM nici suplimente)


Deci, Mirmidon .. stai calm... din 2008 nu o sa mai avem CM... sper sa nu am dreptate si se schimba ceva...
la ITM .. se elibereaz o adeverinta cu perioada lucrata ... nu angajatorul ...ITM... sa fie clar...
iar la noul job.. daca cumpara CM.. odata cu declaratia ca nu ai avut CM depui actele de stare civila, dovada studii .. si adeverinta de la ITM...


adeverinta de la angajator e pentru stagiul de cotizare la somaj... nu la ITM

judge

Post by judge » 03 May 2007, 20:20

Da. Eu ma refeream ca de exemplu, daca vrei sa iti iei credit mai toate bancile iti cer copie de pe cartea de munca. O adeverinta de la angajator cu perioada lucrata, zile de concediu medical primite si alte date contabile este bine sa soliciti ca poate iti va solicita noul angajator. Am mai intalnit cazuri.
Vizavi de adeverinta ITM, asa e.
Daca directia de munca nu are CM nu este vina nici a angajatorului si nici a angajatului. Daca insa au CM atunci nu vad ce scuze ar putea avea angajatorul si ITM-ul. Prezentarea carnetului de munca la incheierea CIM este regula.
Mai avem si Registril de evidenta a salariatilor de unde salariatul poate cere o copie de pe fila corespunzatoare contractului sau de munca (asta tot ca dovada).

Mersi de completari kinga. :-P

PS: Ce a fost chestia cu jeean? 8O

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests