neplata clauzei de neconcurenta din partea angajatorului

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
lex_uck

neplata clauzei de neconcurenta din partea angajatorului

Post by lex_uck » 09 May 2007, 21:07

va rog sa ma sfatuiti cu privire la urmatoarea problema:
am plecat de la firma prin demisie acum 7 luni avand in contract clauza de neconcurenta pe o perioada de 2 ani. am convenit de comun acord cu fostul angajator sa-mi plateasca aceasta clauza in contul meu bancar o data la trei luni ca cica ar fi mai usor pentru el decat lunar. trebuia de aseamenea sa imi trimita salarul pe ultima jumatate de luna. ei bine dupa cateva luni vazand ca nu imi intra nimic in cont i-am trimis un mail pentru a intreba ce se intampla la care mi-a raspuns ca a trimis banii. cand l-am rugat sa verifice in ce cont i-a trimis a zis ca o va face cand va avea timp ...adica niciodata. deci e clar ca minte de ingheata apele (mentionez ca am plecat in coditii extrem de suparatoare sa zic asa cu certuri teribile si amenintari pentru ca angajatorul este un mare dobitoc).
ideea e ca 7 luni mai tarziu nu mi-a trimis nimic din ce trebuia si crede ca nu ii pot face nimic pt ca sunt plecat din tara. ma intorc in tara pentru o scurta perioada si vreau sa stiu ce pot face sa imi recuperez banii (fac plangere a ITM?? sau unde altundeva??) cu fostul angajator nu am ce discuta pentru ca nu are sens si nici nu vreau sa-i mai vad fata deci vreau sa merg direct la cine poate rezolva acest conflict.
va multumesc

valic

Post by valic » 11 May 2007, 19:31

1. Neplata clauzei de catre angajator= nu mai esti obligat la nimic.
2. Daca nu ti-a platit salariul pe ultima luna si reiese acest lucru din fisa de lichidare, atunci ai un drept de creanta fata de societate.E un litigiu de munca, poti inca actiona.
3.Poti sa faci o adresa catre fostul angajator, prin care ceri sa ti se plateasca restul de salariu si, daca insisti, clauza de neconcurenta. Daca nu primesti raspuns, du-te la ITM.

lex_uck

Post by lex_uck » 11 May 2007, 20:28

multumesc de raspuns, am uitat sa mentionez ca doresc sa primesc acei bani pentru clauza de neconcurenta mai ales pentru ca fostul sef ma ameninta tot timpul cand lucram ca nu am voie sa desfasor aceeasi activitate pentru firme concurente desi clauza de neconcurenta se aplica dupa incheierea contractului. in plus sunt ceva bani buni care se aduna in doi ani de zile si nu vreau sa ii las porcului.
inca ceva: trebuie intai sa il anunt ca ii fac plangere? nu pot merge direct la ITM? ITM-ul ce ii poate face ? daca le da niste bani sa il lase in pace ca doar se poarta la noi??
multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests