cum se aplica clauza de neconcurenta ??

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
leo26

cum se aplica clauza de neconcurenta ??

Post by leo26 » 29 Jul 2006, 18:26

am in contract clauza de neconcurenta pe 2 ani. desi nu am functie de conducere, banuiesc ca din moment ce ITM a acceptat actul aditional totul este legal. clauza spune ca indemnizatia lunara este de 50% din salariul brut. in cartea de munca am salar fix de 465 brut pe luna deci ar insemna sa primesc 232,5 in fiecare luna timp de 2 ani de la data incetarii CIM. corect?
intrebarea mea este, in cazul in care imi dau demisia, angajatorul poate renunta la clauza si sa se scoata astfel de la plata indemnizatiei sau ea va intra in vigoare automat?
se precizeaca undeva dupa desfacerea contractului ca aceasta indemnizatie trebuie platita si in ce fel se plateste? semnez un stat de plata pt ea? ce fel de dovada trebuie sa am eu la mana ca aceasta clauza trebuie respectata si cel fel de dovada primesc de la angajator cu privire la faptul ca isi respecta aceasta obligatie?
unde as putea gasi informatii despre aceasta procedura? pentru ca in codul muncii nu scrie nimic in plus decat ce scrie si in contract.
va multumesc

aliosha

Post by aliosha » 29 Jul 2006, 21:30

Clauza de neconcurenta nu se aplica doar ptr functiile de conducere. Daca sunt respectate cerintele din paragraful urmator, ea este valabila si isi produce efectele.
(2) Clauza de neconcurenta isi produce efectele numai daca in cuprinsul contractului individual de munca sunt prevazute in mod concret activitatile ce sunt interzise salariatului la data incetarii contractului, cuantumul indemnizatiei de neconcurenta lunare, perioada pentru care isi produce efectele clauza de neconcurenta, tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatii, precum si aria geografica unde salariatul poate fi in reala competitie cu angajatorul.
Este korect calculul tau privind valoarea indemnizatiei iar angajatorul nu poate sa renunte unilateral la aceasta clauza. Daca o face, il poti actiona in justitie. Plata indemnizatiei trebuie sa se faka incepand cu prima luna dupa demisie, probabil in modalitatea: dispozitie de plata catre casierie, ptr ca nu e un drept de natura salariala.
Singura dovada pe care o ai la mana este actul aditional.
Detalii despre procedura nu o sa gasesti ptr ca aceasta clauza a fost introdusa prin OUG 65/2005, deci relativ recent ptr a fi si functionala.

leo26

Post by leo26 » 25 Aug 2006, 12:50

multumesc de info. la noi nu exista casierie..e firma mica cu vreo 3 angajati. de bani se ocupa seful care tot timpul greseste salariile si ne da mai putin..logic ca doar nu o da mai mult.
as mai avea cateva intrebari: banii astia nu sunt impozabili nu? adica sper ca nu ma trezesc ca imi retine impozit ca ar fi in stare..si auzisem ca angajatorul si-i poate scade din impozit.
a doua ar fi: eu pot sa cer chitanta ca am primit banii si ce reprezinta? o chitanta simpla de mana si este aceasta valabila in tribunal sa zicem?
ahh si inca ceva: daca ma pune sa semnez stat de plata pt asta sa nu semnez?
a mai primit cineva indemnizatie de neconcurenta de pe aici? sau a dat?? poate ma lamuriti si pe mine sau poate e cineva care trebuia sa primeasca si nu a mai primit :-?
mersi mult

mariav

Post by mariav » 25 Aug 2006, 16:15

Ba da, banii primiti drept indemnizatie de neconcurenta se impoziteaza la persoana fizica beneficiara, asa zice Codul Muncii : "art .21 alinb 4) Indemnizatia de neconcurenta reprezinta o cheltuiala efectuata de angajator, este deductibila la calculul profitului impozabil si se impoziteaza la persoana fizica beneficiara, potrivit legii"

Normal ar fi sa iti dea chitanta, stat de salarii nu ai de ce sa semnezi avand in vedere ca nu mai esti salariatul lor.....statul, doar se semneaza numai de catre salariati.

Indemnizatia ta va fi impozitata conform Codului fiscal , orice sursa de venit se impoziteaza, nu? ...cu anumite exceptii insa expres prevazute de acesta...
Eu te-am incadrat la venituri din alte surse definite conf. art. 78 alin.2 din Codul Fiscal " venituri din alte surse....."; deci un impozit de 16% aplicat asupra venitului brut,calculat si retinut la sursa la momentul platii venitului de catre fostul angajator..

dar te poti interesa si la adiminstratia financiara mai exact daca nimeni de pe aici nu a primit indemnizatie de neconcurenta sau nu s-a lovit de asa ceva sau chiar nimeni nu are nici o parere...

leo26

Post by leo26 » 29 Aug 2006, 09:28

multumesc de lamurire.

leo26

Post by leo26 » 08 Sep 2006, 16:59

as mai avea o intrebare pur informativa. mie in curand mi se termina perioada de preaviz dupa care trebuie sa primesc indemnizatie de neconcurenta. am motive sa cred ca seful meu va refuza sa imi dea banii cuveniti sau se va face ca ploua..asa ca, as vrea sa fiu pregatit..ce pot face in cazul in care nu mi se dau banii?? cui ma adresez si cum procedez.
va multumesc

maxxim

Post by maxxim » 12 Sep 2006, 13:52

mariav wrote:Ba da, banii primiti drept indemnizatie de neconcurenta se impoziteaza la persoana fizica beneficiara, asa zice Codul Muncii : "art .21 alinb 4) Indemnizatia de neconcurenta reprezinta o cheltuiala efectuata de angajator, este deductibila la calculul profitului impozabil si se impoziteaza la persoana fizica beneficiara, potrivit legii"

Normal ar fi sa iti dea chitanta, stat de salarii nu ai de ce sa semnezi avand in vedere ca nu mai esti salariatul lor.....statul, doar se semneaza numai de catre salariati.

Indemnizatia ta va fi impozitata conform Codului fiscal , orice sursa de venit se impoziteaza, nu? ...cu anumite exceptii insa expres prevazute de acesta...
Eu te-am incadrat la venituri din alte surse definite conf. art. 78 alin.2 din Codul Fiscal " venituri din alte surse....."; deci un impozit de 16% aplicat asupra venitului brut,calculat si retinut la sursa la momentul platii venitului de catre fostul angajator..

dar te poti interesa si la adiminstratia financiara mai exact daca nimeni de pe aici nu a primit indemnizatie de neconcurenta sau nu s-a lovit de asa ceva sau chiar nimeni nu are nici o parere...
Ce chitanta? Unde? ce? cat?cum? si mai am ceva intrebari, nu si rabdare .... :mask:

Pelerinul

Post by Pelerinul » 12 Sep 2006, 13:56

Bre Maxxim,
cum ce chitanta: nu iti mai da bani, iti da o chitanta. :mrgreen:

maxxim

Post by maxxim » 12 Sep 2006, 13:57

mere sa platesc gazun ca funia-i scumpa? :mrgreen:

Pelerinul

Post by Pelerinul » 12 Sep 2006, 14:04

Nu mere! Da pere da...si prune :grin:

maxxim

Post by maxxim » 13 Sep 2006, 08:18

sa inteleg ca-ti plac licorile lui Bachus???!!! :fluierat:

Pelerinul

Post by Pelerinul » 14 Sep 2006, 08:28

Nu m-am gandit la asa ceva.
Dan ce repede ti-a zburat mintea la licorile numitului Bachus...
De ce oare??
Aaa! Ai nevoie de un tovaras de pahar... :mrgreen:
Sorry!

maxxim

Post by maxxim » 14 Sep 2006, 09:14

Pelerinul wrote:Nu m-am gandit la asa ceva.
Dan ce repede ti-a zburat mintea la licorile numitului Bachus...
De ce oare??
Aaa! Ai nevoie de un tovaras de pahar... :mrgreen:
Sorry!

:mrgreen: daca nu fac fata singur .....

Pelerinul

Post by Pelerinul » 14 Sep 2006, 09:15

Tine capul sus! (eventual sprijint) :roll:
Sunt convins ca vei izbandi! :mrgreen: :mrgreen:
:cafea: - pentru dupa

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests