comisia disciplinara

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
mji

comisia disciplinara

Post by mji » 25 May 2006, 21:01


Sunt numita presedinta unei comisii disciplinare in societatea in care lucrez. Ni s-a adus in atentie un caz, este vorba despre unul din colegi care a neglijat plata unui impozit la stat, din cauza caruia societatea a primit somatie si titlu executoriu pentru o suma anume. Eu sustin ca o comisie disciplinara nu are in atributiuni sa analizeze prejudicii ce deriva din raspunderea patrimoniala si consider ca singura sanctiune care se poate da este una disciplinara, avind drept temei un prejudiciu adus societatii datorita unei inactiuni a salariatului. Salariatul avea trecuta in fisa de post ca atributiune obligatia de a intocmi documentele pentru plata datoriilor la stat.
Sedinta este miine si nu as vrea sa ma pronunt gresit. Este clar ca salariatul nu va scapa de imputarea sumei dar nu cred ca o comisie disciplinara trebuie sa propuna aplicarea prevederii de imputare stipulata in Codul Muncii la capitolul III (raspundere patrimoniala). Am dreptate?

mariav

Post by mariav » 25 May 2006, 21:43

Aplicarea sanctiunii disciplinare presupune savarsirea unei abateri disciplinare asa cum este ea definita de C. muncii la art. 263 alin 2) Abaterea disciplinara este o fapta in legatura cu munca si care consta intr-o actiune sau inactiune savarsita cu vinovatie de catre salariat, prin care acesta a incalcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil, ordinele si dispozitiile legale ale conducatorilor ierarhici.

Mai departe, ramane rolul comisiei sa analizezze, sa motiveze si sa propuna ( in baza unui raport scris) sanctionarea disciplinara a salariatului, apoi convocarea.....

Si eu consider ca singura sanctiune care I-o poti aplica asa repede este cea disciplinara, cu cele enumerate la art.264 din C muncii..alegi o reducere din salariu pe o per de &....asa cum prev in cod&...in functie de gravitatea faptei sale, consecinte, de existenta sau nu a altor abateri sau o desfacere disciplinara a contractului daca aprerciati ca fapta este atat de grava incat&....

Pentru categoria - imputatii, retineri din salariu pentru creearea unui prejudiciu angajatorului; exista Art. 164 c. muncii
(1) Nici o retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.
(2) Retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.

Mi se pare clar o abatere disciplinara, asa din cat este precizat, mai ramane si parerea salariatului, care si el are pucnctul sau de vedere, obligatoriu exprimat in procesul verbal de cercetare disciplinara prealabila - aplicarea procedurii obligatorii prev de art.267

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests